Techinside Google News
Techinside Google News

Netflix taklidi için ceza verildi!

Netflix taklidi bir platform olan Jetflicks'in arkasındaki ekibe mahkumiyet verildi. ABD’de Adalet Bakanlığı korsan içeriklere karşı sert tutum sergiledi.
- Advertisement -

Adalet Bakanlığı, korsan TV şovlarıyla dolu bir Netflix klonu çalıştırmaktan beş kişiyi mahkum etti. Yasadışı bir Netflix taklidi olan Jetflicks’in arkasındaki ekip şimdi hapis cezasıyla karşı karşıya. Adalet Bakanlığı, binlerce çalıntı TV şovunu yasadışı bir şekilde barındırmak ve yayınlamak için bir grup korsanlık savunucusunu yıllarca takip ettikten sonra, bir dizi mahkumiyet kararı verdi.

Netflix taklidi için ceza

Adalet Bakanlığı, Netflix’i taklit eden Jetflicks’i yönetmekten sorumlu olan Kristopher Dallmann, Douglas Courson, Felipe Garcia, Jared Jaurequi ve Peter Huber’ın birden fazla telif hakkı ihlali ve gizleme yoluyla kara para aklama suçlamalarından mahkum edildiğini duyurdu. Bu, hapis cezasına yol açabilir. Beş sanık (diğer üç kişiyle birlikte) ilk olarak 2019 yılında ABD hükümetinin yasa dışı olarak çalıştırılan yayın hizmetlerinin Netflix, Amazon Prime ve Hulu gibi şirketler için milyonlarca gelir kaybına yol açtığını iddia etmesi üzerine yeniden suçlandı.

Jetflicks, ayda 9,99 dolar karşılığında abonelerine, başlangıçta çeşitli korsan web sitelerinden indirilen ve daha sonra şirketin Las Vegas’taki kendi sunucularına yüklenen çeşitli televizyon programlarının 180.000’den biraz fazla bölümüne erişim sağladı. Savcılara göre Jetflicks, abonelik modeliyle milyonlarca dolar kazanabildi, ancak ödeme işlemcileriyle ilgili sorunlar ve stüdyolardan gelen itirazlar gelmeye başladıkça şirket, havacılık medyasına odaklanan bir kuruluş olarak kendini değiştirmeye ve kendini göstermeye çalıştı.

FBI Washington Saha Ofisi direktör yardımcısı David Sundberg, “Telif hakkı sahiplerinden gelen şikayetler ve ödeme hizmeti sağlayıcılarıyla yaşanan sorunlar, milyonlarca dolarlık yasadışı işletmeyi devirme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında, sanıklar Jetflicks’i bir havacılık eğlence şirketi olarak gizlemeye çalıştı” dedi.

Mahkûmiyet kararlarının ardından Dallman şu anda 48 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıyayken, diğer sanıklar en fazla beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya, ancak resmi bir ceza tarihi henüz belirlenmedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir