Netflix, Türkiye’den çıkıyor mu? (Bugün belli oluyor)

0

Netflix izlenme

1 Ağustos’ta yayımlanan yönetmelikle Netflix ve internet üzerinden yayın yapan platformların da aralarında bulunduğu yayıncılara yönelik düzenlemeler getirilmişti

Hatırlanacağı gibi  1 Ağustos tarihli Resmî Gazete’de Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girmişti. Yönetmelik ile radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumu düzenleniyor.

Başvurular 1 Eylül’de sona erdi

İşte, bu yönetmelik kapsamında Netflix ve BluTV gibi internet üzerinden yayın yapan platformlara lisans almanın yanı sıra yayın içeriklerinin denetlenmesi gibi bir dizi düzenleme getiriliyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) başvuru süresine ilişkin 29 Ağustos’da bir açıklama yapmış ve başvuruların 30 Ağustos, 31 Ağustos ve 1 Eylül de dâhil olmak üzere başvuruların alınacağını bildirmişti.

Profesörün iddiası

Başvuruların bitmesinin ardından Netflix’in Türkiye için lisans alıp almadığı iddia konusu oldu. Söz konusu iddialara ilişkin değerlendirmelerden biri Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Av. Prof. Dr. Yaman Akdeniz’den geldi. Twitter hesabından görüşlerini açıklayan Akdeniz, bugün itibarıyla toplam 320 şirketin RTÜK’e lisans için başvurduğunu ve bu şirketler arasında Netflix Türkiye’nin yer almadığını öne sürdü.

Netflix’in Türkiye’den çekilip çekilmeyeceğine ilişkin açıklamanın bugün yayımlanmasını bekliyoruz.

[Güncelleme] Bloomberg’te yayımlanan habere göre, RTÜK Başkanı Şahin aralarında Netflix’in de olduğu 600’den fazla şirketten lisans başvurusu aldı. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>