Netflix yayın kalitesi artacak mı?

0

Netflix yayın kalitesi

Dünyanın önde gelen yayın kuruluşları, görüntü kalitelerini düşürme stratejisi izlemişti. Peki Netflix yayın kalitesi ne zaman eski haline dönecek?

Netflix yayın kalitesi için yeni planlama

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada milyarlarca insan evlerinde kalmaya çalışıyor. Hastalığa yakalanmamak için başlatılan bu süreçte, vatandaşlar eğitim ve iş hayatlarını evlerinden sürdürmeye çalışıyor.

Ancak insanların evde geçirdiği sürenin artmasıyla, internet altyapısında da aşırı yüklenmeler meydana gelebiliyor. Bunun için Avrupa Birliği Komisyonu, video yayın yapan platformlar için yayın kalitelerini düşürmelerine yönelik çağrıda bulunmuştu. Bu çağrıya YouTube ve Netflix çok hızlı bir şekilde aksiyon gösterdi ve HD yayın kalitelerini SD seviyesine düşürdü.

Salgınla mücadelede kısmen de olsa tecrübe kazanılmaya başlanması ve normalleşme planlarının yapılmaya başlanmasıyla, video yayın platformları da normalleşmeye yönelik adımlar atma başladı.

Ortaya çıkan yeni verilere göre ise Netflix, Avrupa’nın bazı ülkelerinde kısıtlamaları kaldırmaya başladı. Yapılan incelemelerde özellikle Almanya, Norveç ve Danimarka’da bitrate değerlerinin arttığı, bununla birlikte yayın kalitesinde normalleşmeye yönelik gelişmelerin yaşandığı belirtilyior.

Ülkemizde ise Netflix’in yayın kalitesi halen alınan önlemler nedeniyle SD seviyede bulunuyor. Yüzde 25 oranında yaşanan yayın kalitesinde azalmanın, önümüzdeki aylarda normale dönmesi bekleniyor.

Tüm dünyada video yayın platformlarının çağrılara uyum sağlayarak internet altyapısını desteklemesi, kesintisiz internet hizmetinin sağlanmasında önemli rol oynadı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>