Netflix yayın kalitesi için kararını açıkladı

0

Netflix yayın kalitesi

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nden Netflix’e yayın kalitesini düşürmeye yönelik talep gelmişti. Alınan kararla Netflix yayın kalitesi yüzde 25 oranında düşürülecek.

Netflix yayın kalitesi azalıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada ‘evde kal’ çağrıları yapılıyor. Evde kalma süresinde yaşanan bu ciddi artış, dijital platformların trafiğinin artmasına neden oldu.

Olağanüstü şekilde artan ve bu trafiğe hazırlıklı olmayan dijital platformlar, zaman zaman sorunlar yaşayabiliyor. Netflix de trafikten kaynaklı sorunlar yaşayan platformlar arasında yer alıyor. Bir Netflix yöneticisinin yaptığı açıklamaya göre, bu sorunları gidermek amacıyla yayın kalitesi yüzde 25 oranında düşürülecek. Türkiye’yi de Avrupa ülkeleri arasında Netflix, ülkemizde de yayın kalitesini düşürme stratejisi uygulayacak.

Netflix’in yayın trafiğinin önümüzdeki günlerde yüzde 60 oranında artmasının beklenmesi, Netflix’i böyle bir stratejiyi uygulamak zorunda bıraktı. Netflix’in bunu yaklaşık 1 ay uygulayacağı da belirtildi. AB temsilcilerinden Thierry Breton daha önce yaptığı açıklamada, COVID-19’u engellemek için evde kalıyoruz, şu an için HD’nin gerekli olmadığını SD yayınların da yeterli olacağını söylemişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>