Netflix kullanıcı rakamları rekora koşuyor

0

netflix21

Netflix, uzun bir süre 60 ülke ile sınırlı yayın politikasını sene başında değiştirerek toplamda 190 ülkeye yayın yapan online bir deve dönüşmüştü.

Geçen yıla 60 milyon düzeyinde abone ile giren online yayın servisinin 2016’daki ilk kullanıcı sayısı raporu, servisinin gelişimimin boyutlarını ortaya koydu.

Rapora göre servis, 2015’in son çeyreğinde 5.59 milyon yeni abone kazandı ve servisin toplam abone sayısı 74.76 milyona çıktı. Facebook, WhatsApp, Instagram gibi servislerin milyar düzeyinde kullanıcı sayısına sahip olması sizi yanıltmasın, Netflix’in aboneleri sosyal medya servisleri gibi, ücretsiz kullanıcılardan oluşmuyor aksine bu 75 milyon kişi her ay 10-20 dolar ödeyerek servise aboneliklerini devam ettiriyorlar. Dolayısıla Netflix’in her ay 500-700 milyon dolar civarında sadece “abonelik” geliri bulunuyor. Ancak operasyon masraflarını da göz önünde tutarsak, şirketin çeyrek dönem karı 60-100 milyon dolar arasında değişiyor.

Online yayın servisi şimdi, 2016’nin ilk çeyreğinde 6.1 milyon yeni abone bekliyor. Bunların bir çoğu da servisin yeni yayın yapmaya başladığı 130 ülkeden gelecek. Ayrıca şirketin hisse değeri de son bir yılda %124 artarak yatırımcılarını çok memnun etti.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>