Netflix’in Türkiye profili

0

Netflix izlenme

Netflix’in yaş, gelir grubu, bölgesel dağılım ve izleyici sayılarını derledik

Netflix’in 2019 1Ç itibarıyla 148 milyon 886 bin abonesi bulunuyor. Eğlence platformu ABD’deki TV trafiğinin yüzde 10’una sahip ve dünyadaki mobil internet trafiğnin yüzde 2’sinden sorumlu olduğu iddiasında. Peki, platformun Türkiye’deki profili nasıl? Sorunun cevabını ülkemizde internet ölçümlesini yürüten IAB Türkiye’den aldık.

Netflix’i en çok 25-34 yaş grubu seyrediyor

Netflix’in ülkemizdeki yaş dağılımına baktığımızda, önemli bir farklılık görmüyoruz. Zira, Netflix’in en çok seyreden yaş grubu yüzde 23 ile 25-34 yaş grubu oluyor. İkinci sıra üzde 22 ile 18-24 yaş grubu yer alıyor. Üçüncü sıradaysa yüzde 18 ile 35-44 yaş arası seyirciler bulunuyor. “Diğer” yaş grubundaki seyirciler ise yüzde 38.

 

Netflix hemen hemen her gelir grubuna hitap ediyor

İkinci kategoride ise sosyoekonomik statü (SES) karşımıza çıkıyor. Buradaki tablo da yaş dağılımından çok farklı görünmüyor. Çünkü AB gelir SES grubundaki seyirciler yüzde 32 ilk sırada dilimi oluştururken, C1 grubundaki seyirciler ise yüzde 28. C2 grubundaki seyirciler yüzde 26’lık dilime işaret ederken, DE grubundaki seyirciler de yüzde 14’e karşılık geliyor.

Marmara Bölgesi açık ara önde

IAB Türkiye’den aldığımız üçüncü veri ise platform seyircilerinin coğrafî bölgelere dağılımına ilişkin. Yaş ve SES’in aksine burada farklı bir durum söz konusu. Bölgesel dağılımda yüzde 43’lük oranla Marmara Bölgesi açık ara önde görülüyor. İkinci sırada yüzde 17 ile Ege ve üçüncü sırada yüzde 16 ile İç Anadolu bulunuyor. “Diğer” bölgelerin oranı da yüzde 24 olarak karşımıza çıkıyor.

Netflix’in izleyici sayısı

IAB Türkiye’den Netflix’in gerçek izleyici sayılarına dair verileri de aldık. Öncelikle bu rakamların sadece PC platformunu kapsadığını belirtelim ve rakamlara geçelim. 2018 verisi Netflix’in aylık ortalama gerçek izleyici sayısının 588 bin 140 olduğunu ortaya koyuyor. 2019’un ilk 4 ayındaki gerçek izleyici sayısı ise 2,1 milyon düzeyinde bulunuyor. Bu verinin de sadece PC platformunu içine aldığını kaydedelim.  

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>