Techinside Google News
Techinside Google News

Neuralink ikinci hasta ile test edilecek!

Neuralink ikinci hasta ile testlerine devam edecek. Böylelikle beyin implantı konusunda önemli bir adım daha atılacak.
- Advertisement -

Gıda ve İlaç İdaresi, şirketin ilk insan test deneğinde cihazın işlevselliğini sınırlayan elektrot sorununa yönelik düzeltmeleri özetlemesinin ardından Neuralink’in beyin çipini ikinci bir hastaya yerleştirmesine izin verdi. Bu, şirketlerin bir gün nörolojik bozuklukları tedavi edeceğini umduğu beyin-bilgisayar arayüz cihazları için ileri doğru atılmış bir adım daha.

Elon Musk’a ait olan Neuralink, cihazın bir kişinin telefon ve bilgisayarı kontrol etme gibi görevleri yapmasına izin verip vermediğini test etmek için başka bir kuadriplejik hasta için başvuru aradığını söyledi. Wall Street Journal’ın bir belgeye ve şirkete aşina bir kişiye dayandırdığı haberine göre, cihazın bazı kablolarının beynin daha derinlerine yerleştirilmesini içeren düzeltmelerin ana hatlarıyla belirtildiği bildirildi. Bu arada ilk hasta Noland Arbaugh, yaklaşık dörtte biri büyüklüğündeki cihazla ilgili deneyimlerini anlattı.

30 yaşındaki Arbaugh, ABC’nin “Günaydın Amerika” programına, cihazın kendisine yalnızca düşüncelerini kullanarak bilgisayar üzerinde neredeyse tam kontrol sahibi olma yeteneği kazandırdığını söyledi.

Ancak ameliyatından sonraki bir ay içinde beynine yerleştirilen cihazın saç benzeri ipliklerinin birçoğu gevşedi ve bu da düşüncelerini eyleme dönüştürmek için kullanılan elektrik sinyallerinin çoğunun okunmasını imkansız hale getirdi.

WSJ’nin bildirdiğine göre, yerinde kalan ipliklerin %15’i sonunda stabil hale geldi ve yazılım değişiklikleri, o zamandan beri canlı yayınlarda gösterdiği gibi cihazın birçok özelliğini yeniden kazanmasına yardımcı oldu.

Neuralink’in rakibi Synchron, implantının ticari onayını almak amacıyla büyük ölçekli bir klinik denemeye hazırlanıyor. Mass General Brigham ayrıca implante cihazların gelişimini hızlandırmak için paydaşlar ve FDA ile ortak bir çaba başlattı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir