New York polisi suçluları Windows Phone ile yakalayacak

0

New York’ta suçla mücadelede polislere Microsoft yardımcı olacak. 2014’te test amaçlı Windows Phone kullanmaya başlayan New York Polis Teşkilatı (NYPD), yapılan duyuru ile onbinlerce yeni telefonu personeline dağıtacağını açıkladı. NYPD bir süredir belirli kademelerde bu cihazları zaten kullanmaya başlamıştı. Ancak yeni alımla birlikte NYPD’de kullanılan toplam Windows Phone telefon adedi 60 bini bulacak. 2014’teki test süreci bir kenara bırakıldığında 25 binden fazla polis memuru son dönemde kullanmaya başlanmıştı. Kalan 35 bin cihazın ise birkaç hafta içinde dağıtımının tamamlanacağı belirtiliyor.

Model olarak Lumia 640 XL’i tercih eden NYPD’nin aldığı telefonların standart modellere göre çeşitli farklılıkları bulunuyor. Bunların başında ise New York sokaklarında suçlu peşinde koşan personelin merkezle iletişimini kolaylaştıracak uygulamalar bulunuyor. Polisler bu uygulamalarla 911 çağrı merkezinden gelen aramaları doğrudan yanıtlayabiliyor, hazır formlar aracılığıyla bilgi, çektikleri fotoğraf ile görsel iletebiliyor, teşkilatın Crime Information Center isimli suç bilgi merkezine ulaşabiliyor ve elbette suçlu veritabanında arama yapabiliyor.

Telefonla birlikte gelen ilginç bir uygulama ise çeviri. New York gibi dünyanın hemen her ülkesinden insanların yaşadığı kozmopolit bir ortamda polislerin New York sakinleriyle iletişim kurması kimi zaman sıkıntı olabiliyor. Bu amaçla telefona yüklenen çeviri uygulaması, 50 farklı dilde yazılı çeviriye olanak tanırken, aynı zamanda sesli çeviri desteğine de sahip. Yani polislerin bu özelliği kullanmak için –elbette desteklenen diller arasındaysa- karşılarındaki kişinin telefona doğru konuşmasını istemeleri yeterli. Gerekli çeviri işini bu uygulama gerçekleştiriyor.

NYPD’nin açıklamasına göre hazırlıkların sürdüğü dönemde 22 Şubat’ın önemi ayrı. Kurum yetkilileri, yalnızca o günde polislerin telefonları ile suçlu veritabanında 36 bin sorgulama gerçekleştirdiğini, 2 bin kadar arama ilanına baktığını ve 29 bin 911 acil durum çağrısını telefonlarından yanıtladıklarını söylüyor. Yapılan bu değişikliğin polislerin işini oldukça kolaylaştırdığı bir gerçek. Zira, yapılan resmi açıklamaya göre, NYPD personeli 1962’den beri bu tip işlemler için klasik telsizleri kullanıyordu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>