New York’a Hyperloop kuruluyor mu, kurulmuyor mu?

0

ABD bu günlerde Hyperloop konusunda yeni bir tartışma yaşayacak gibi görünüyor. 

Los Angeles’ta ilk Hyperloop sistemini kurmak üzere görüşmeler yapan Elon Musk, yeni açıklamasıyla ülkede büyük heyecan yarattı. New York ve Washington DC arasında Hyperlopp kurmak için hükumetten onay aldığını açıklayan Elon Musk, 90 dakika sonra ise tweet’ini geri çekmek zorunda kaldı.

“Tam anlamıyla bir onay almak için hala zor bir süreçten geçmek zorunda olduklarını” hatırlatan Elon Musk böylece zihinlerde soru işareti yaratmış oldu.

Öte yandan Elon Musk’ın ABD başkenti ile New York arasında Hyperloop tünelleri kurmak için devletle görüştüğü ve prensipte bu operasyon için onay aldığı ancak bürokratik süreçlerde tepki çekmemek için açıklamasını geri almak zorunda kaldığı düşünülüyor. 

Yeni nesil “raylı ulaşım sistemi” olarak lanse edilen Hyperloop, Elon Musk’ın icat ettiği bir sistem ve temel olarak, basınçlı tüp içinde hareket eden yolcu kapsüllerinden oluşuyor. Ancak bu tüpler o kadar hızlı hareket ediyor ki kapsüllerin hızı yolcu uçaklarının hızını geçiyor. Dolayısıyla Hyperloop sayesinde şehirler arası yolculukların çok hızlanması bekleniyor. Bir örnek vermek gerekirse, Ankara İstanbul arasına kurulacak bir Hyperloop sistemi, bu iki şehir arasındaki yolculuğu yarım saate indirebilecek.

Eğer Washington DC ile New York arasında Hyperloop kurulacak olursa, ABD’nin başkenti ile en büyük şehri arasındaki yolculuk süresi 30 dakikanın altına inmiş olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>