New York’ta altıncı taksi şoförü Uber yüzünden intihar etti

0

Uber ile taksi şoförleri arasındaki gerilim sadece İstanbul’da yaşanmıyor. Dünyanın pek çok büyük şehrinde Uber ve taksiciler karşı karşıya gelirken Uber’in ana vatanı ABD’de de taksiciler Uber’den haz etmiyor.

Taksiciler intiharı seçiyor

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin en büyük şehri New York’ta beş taksici, Uber’in yarattığı rekabetle bozulan işleri nedeniyle finansal krize girdikleri için intihat etmeyi seçmişlerdi.

Kısa süre önce altıncı taksi şoförü de gece yarısı kendini evinde elektrik kablosuyla asarak intihar etti. Hint asıllı olan 59 yaşındaki taksici Abdul Saleh’in Uber nedeniyle işlerinin azaldığı ve taksisinin kredisiyle belediyeden aldığı taksi lisansının ücretini ödeyemediği için bunalıma girdiğinin altı çiziliyor. taksitlerini ödeyemediği için kredi kuruluşları ile sorun yaşamaya başlayan Saleh’in, her şeyini kaybetmek üzere olduğunu anlayarak intiharı seçtiği düşünülüyor.

New York’ta artan taksici intiharları nedeniyle suçlanan Uber’de de kriz yaşanıyor. Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi de New York’a giderek şehir yönetimiyle görüştüğü ve hasar kontrolü yaptığı, Uber’in ve taksicilerin birlikte çalışabileceği bir ortam yaratmak için çare aradığı vurgulanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>