New York’ta otonom sürüş testleri başlıyor

0

Otonom sürüş teknolojisine sahip binlerce otomobil halihazırda ABD’nin çeşitli şehirlerinde hergün trafiğe çıkıyor. Ancak ülkenin en büyük şehri New York’ta otonom araçları test etmek yasak. 

Bu yasağın sebebi ise 45 yıllık bir yasa. New York’ta geçerli olan yasaya göre, trafikteki sürücüler, araç hareket halindeyken bir ellerini mutlaka direksiyon üzerinde tutmak zorundalar. Şoförlerin yolda iki elini birden direksiyondan çekmeleri yasak.

Bu nedenle, otonom araçlar şehirde test edilemiyordu ancak şimdi durum değişmek üzere. New York belediye meclisi, ilgili yasayı askıya almak üzere hazırlık yapıyor.

Ardından, otomobil üreticileri kendi otonom araçlarını şehir yollarında test emek için New York yönetimine başvurabilecekler.  Ancak yine de ilgili yasal süreçlerin tamamlanması, otonom araçlara lisans verilmesi ve gerekli ayarlamaların yapılması 2018’in Nisan aynı bulacak. Dolayısıyla New York’ta Nisan 2018’ten önce sürücüsüz araç görmek mümkün olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>