New York’ta Uber yasası yürürlüğe girdi

0

Uber net

Uber sadece Türkiye’de taksicileri kızdırmıyor. Kendi ülkesi ABD’de de taksi çalışanlarının tepkisini çekiyor. Üstelik artık sadece taksiciler değil, New York’taki on binlerce Uber çalışanı bile Uber’den rahatsız durumda.

New York’un Uber çözümü

Şehirdeki 12 bin sarı taksiye karşı 80 bin Uber aracının olduğunun altını çizen New York valisi ise, hem taksicilerin hem de Uber çalışanlarının gelir seviyesini koruyabilmek için Uber ve benzeri uygulamaların çalıştıracağı araçlara bir yıllık lisans verilmesi uygulamasını yasalaştırıp yürürlüğüe soktu.

Buna göre, Uber ve benzeri uygulamalarda araç kiralamak isteyen araç sahipleri öncelikle belediyeden lisans almak zorunda olacak. Ancak, New York yönetimi şehirdeki paylaşılan araç sayısını belli bir seviyenin üzerine çıkarmayacak, dolayısıyla öncelkle eski lisans sahiplerinin lisansları yenilenirken, yeni lisans almak son derece zor olacak.

Yasa yürürlüğe girmeden önce ise on binlerce Uber ve Lyft çalışanı belediye önünde kuyruk oluşturarak araçları için bir yıllık lisanslarını aldılar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>