Newton-Katip Çelebi Fonu’ndan Türkiye ve İngiltere arasında teknolojik işbirliği çağrısı

0

Ağustos başına kadar projelerin kabul edileceği açık çağrılara, British Council’ın internet sayfası üzerinden başvuru yapılabiliyor

Newton-Katip Çelebi Fonu, Türkiye ve Birleşik Krallık’taki bilim ve teknoloji alanında akademik iş birliklerini desteklemek üzere hayata geçirildi. İki ülkedeki bilimsel araştırma ve inovasyon kapasitesini bir araya getirerek Türkiye’deki ekonomik kalkınma ve toplumsal refaha katkı sağlamayı hedefleyen fon, Türkiye’deki sorunlara ortak çözümler geliştirilmesini amaçlıyor. İkili programlar ile iki ülke arasında var olan ilişkilerin geliştirilmesini, güçlü ve sürdürülebilir ilişkilerin kurulmasını destekliyor.

Kapasite gelişimi ve bilimsel araştırma projeleri için iki farklı çağrı

Newton-Katip Çelebi Fonu kapsamında açık çağrısı süren programlardan ilki olan Institutional Links programı, ortak yürütülen bilimsel araştırmalar yoluyla bireysel araştırmacı bağlantılarının ötesinde, sürdürülebilir araştırma ortaklıklarının kurulmasını amaçlıyor. 2014 yılından bu yana süregelen fonun Türkiye’deki araştırmacılar tarafından en çok tanınan programı olan Institutional Links, ‘2551 TÜBİTAK ve British Council İkili İş birliği Programı’ kapsamında iki kurum tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

Açık çağrısı devam eden diğer program, Research Environment Links ise Türkiye’deki kurumların, Birleşik Krallık’taki ortaklarıyla beraber çalışarak Türkiye’deki kurumsal bilgi ve insan kaynağı kapasitesini daha öteye taşımalarını ve iyi örneklerin karşılıklı paylaşımı yoluyla kurumsal becerilerin arttırılmasını hedefliyor. Araştırmacıların, kurumları tarafından doğrudan desteklenebildiği bu çağrı kapsamında, tematik sınırlamalar olmaksızın tüm araştırma alanlarına destek sağlanabiliyor.

Açık çağrı başvuruları, Ağustos ayına kadar devam ediyor

 Her iki programın da Ağustos’un ilk haftasına kadar devam edecek açık çağrılarına sunulacak başvuruların en önemli kriterlerinin başında, projelerin hem Türkiye hem de Birleşik Krallık’tan birer ana iş ortağını içermek zorunda olması geliyor. Institutional Links programı kapsamında bilgi ve iletişim teknolojileri, robotik sistem teknolojileri, otomasyon sistemleri, makine tasarım ve imalatı, enerji, otomotiv, madencilik ve sağlık gibi iş birliği araştırma alanlarındaki başvurular öncelikli kabul edilirken, Research Environment Links programı için herhangi bir alan kısıtlaması bulunmuyor. Her iki program için açık çağrılara, şu adresten başvurulabiliyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>