Nijerya dijital para projesi başlatacak

0

Nijerya dijital para

Dijital varlıklar konusunda Afrika’nın en ileri ülkelerinden olan Nijerya dijital para projesi başlayacak. Merkez Bankası, pilot proje hazırlığını yapıyor.

Nijerya dijital para kullanımını destekleyecek

Nijerya Merkez Bankası, bu yılın sonuna kadar başlatmayı planladığı bir dijital para pilot projesi hazırlığında olduğunu söyledi.

Nijerya, Şubat ayında bankalarının ve finans kurumlarının kripto para birimleriyle işlem yapmasını veya işlemlerini kolaylaştırmasını yasaklamıştı. Merkez Bankası bilgi teknolojisi direktörü Rakiya Muhammed, bir tür dijital para birimi geliştirme projesinin üzerinde iki yıldır çalıştıklarını ve önümüzdeki haftalarda daha fazla detay açıklayacaklarını söyledi.

10 Haziran’da bankacılarla yaptığı sanal brifingde Muhammed, “Dünyadaki merkez bankalarının yaklaşık  yüzde 80’i dijital para birimi çıkarma olasılığını araştırıyor ve Nijerya’nın geride kalmayacağının hepimiz farkındayız” dedi.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri dijital varlıkları ve sağlayıcılarını düzenlemek için çalışırken, Çin, İngiltere ve Rusya da dahil olmak üzere diğer bazı ülkeler de kendi merkez bankası dijital para birimlerini başlatmayı düşünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>