Nintendo’nun hisseleri roket gibi!

1

Sony’nin PlayStation’u ve Microsoft’un Xbox serisi ile rekabette zorluklar yaşayan ve eski güzel günlerini özleyen Japon video oyun devi Nintendo, aradığı çıkışı Pokemon GO ile yakaladı.

Google destekli bir start-up tarafından geliştirilen, Nintendo lisanslı Pokemon GO oyunu piyasaya çıkalı henüz sadece iki hafta oldu ancak Japon oyun devinin hisse senetleri roket gibi fırladı. İki haftada hisse değerleri iki katına çıkan firma, yatırımcılarının yüzünü güldürürken, yakın gelecekte piyasaya çıkaracağı yeni ürünler için de motivasyon buldu.

Şirketin toplam piyasa değeri de 21 milyar dolardan 42,5 milyar dolara çıkarken, 15 Temmuz Cuma günü Nintendo’nun Tokyo borsasında el değiştiren hisse miktarı 4,5 milyar dolara çıkarak, rekor kırdı.

Aslında Japon oyun devinin Pokemon GO’nun başarıyla doğrudan ilgisi bulunmuyor. Başarının büyük kısmı, oyunu yapan firma ve firmanın arkasındaki Google’a ait. Japon devinin ise 2000’li yılların sonunda odağından çıkardığı Pokemon serisinin yeniden bu kadar ünlü olabileceğini düşünmediğinden, henüz cebinde fazla parası olmayan bir Start-up’a Pokemon lisansını oldukça düşük maliyetle vermiş olduğu düşünüyor. Dolayısıyla borsadaki bu hızlı yükseliş ilk aşamada anlamlı gelmese de Japon yatırımcılar, Pokemon GO sayesinde Nintendo’nun yeniden şahlanacağını ve hem yeni Pokemon ürünleri hem de yeni oyunlar ve hatta oyun donanımları ile piyasadan büyük pay alacağını düşünüyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>