Nitelikli bilişimci ihtiyacı Metric Akademi ile karşılanıyor

0

Metric_GokhanAriksoy
METRIC Genel Müdürü Gökhan Arıksoy

İş zekâsı ve iş analitiği konusundaki Türkiye’deki en büyük SAP iş ortaklarından biri olan Metric’in Genel Müdürü Gökhan Arıksoy, Türkiye’deki SAP pazar payının dünya ortalamasının yaklaşık 2 katı olduğunu ifade eden Arıksoy, ancak Türkiye’deki eğitimli ve kalifiye insan kaynağı yetersizliğinin büyüme yolunda önemli bir engel olduğunu ifade ediyor.

Gökhan Arıksoy, Metric Akademi programlarını kendi insan kaynaklarını yetiştirmek için tasarladıklarını belirtiyor. Her yıl Yönetim Bilişim Sistemleri, Enformatik, Mühendislik, Matematik ve İstatistik gibi bölümlerden çok sayıda gence Metric Akademi kapsamında eğitim ve iş fırsatları tanınıyor.

Türkiye’den bir bilişim teknolojileri markası çıkmasını istediklerini vurgulayan Gökhan Arıksoy, bunun için geçen sene TÜBİTAK ile iki Ar-Ge projesi başlattıklarını belirtiyor: “Bu sene yine TÜBİTAK’la birlikte bunların ikinci fazlarını yapacağız. Yazılım geliştirme ekibimizi daha güçlü bir hale getireceğiz ve iki katına çıkaracağız. Yani 140-150 kişilik ekibimizin yüzde 20’si tamamen Ar-Ge projeleri üzerinde çalışacak. Önümüzdeki sene bazı uluslararası müşterilerimizin yaygınlaştırma projeleri kapsamında ortak belirlenen yabancı ülkelerde faaliyetlerde bulunma planlarımız var.”

Akademi’den mezun olanlar Metric kadrosuna katılıyor
Aktif şekilde uygulanan ve iyi sonuçlar veren Metric Akademi kapsamında gençlere Ar-Ge ve teknoloji eğitimleri veriliyor ve her 50 kişiden yaklaşık 10 kişi mezun olur olmaz Metric kadrosuna katılıyor. Gökhan Arıksoy Metric Akademi’yi şöyle anlatıyor: “Önce gençlere yönelik bir ilan açıyoruz. Tüm üniversitelerin Yönetim Bilişim Sistemleri, Enformatik, Mühendislik, Matematik ve İstatistik gibi pek çok bölümünden başvurular alıyoruz. Başvuruları topladıktan sonra, yılda iki kere öğrencilerin bize sorular sordukları bir toplantı yapıyor, yaklaşık 15-20 kişilik gruplara “Metric kimdir ve ne yapar?“ı anlatıyoruz. Ardından mezun olmaya yakın olan kişileri Metric Akademi programı içine katıyoruz. Programa kattığımız arkadaşlar bize bir süre danışmanlık hizmetleri sırasında eşlik ediyorlar. Müşteriye gidildiğinde  nasıl sunum yapılması gerektiği gibi beceriler kazandıran eğitimlerin yanında ETL, SQL, Java, BusinessObjects, HANA, Sybase IQ teknolojileriyle ilgili eğitimler yapıyoruz. Bu paket programın sonunda belli bir aşamaya gelmiş olan arkadaşları mezuniyet sonrası döneme hazırlayıp mezun olduktan sonra şirket içerisinde konumlandırıyoruz. Her 20 kişilik gruptan yaklaşık 4-5 kişiyi akademi programı kapsamında bünyemize katıyoruz. Böylece mezuniyet öncesinde öğrencilerin hem teknoloji know-how’larının artmasına, hem de profesyonel hayata geçiş yapmalarına yardımcı oluyoruz.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>