Nokia 1000 kişiyi işten çıkarıyor

0

Finlandiyalı 151 yıllık iletişim devi Nokia, hızla gelişen teknolojiye ayak uyduramamanın acısını çekmeye devam ediyor. Mobil telefon departmanını Microsoft’a satmak zorunda kalan Nokia, elindeki patentlerle iletişim dünyasında faaliyete devam ediyordu. Ancak şirketin mali durumu bir türlü rayına giremiyor. Nokia şimdi Finlandiya’da 1032 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

Şirket Nisan ayında 1300 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Finlandiya’da işten çıkarılacak 1032 kişinin bu açıklamada bashedilen 1300 kişinin ilk partisi olacağı anlaşılıyor. Firma’nın işten çıkarmayla ilgili duyuruyu sadece Fince olarak yayınlaması da, konunun dünya basınında fazla yayılmasını istemediğinin bir işareti olarak görülüyor.

Bir söylentiye göreyse, Alcatel Lucent ile birleşmek için anlaşan şirket 2018’e kadar 1 milyar dolarlık tasarruf sağlamak için 15 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Fakat Nokia bu bilgiyi teyit etmiş değil.

Şirketin açıkladığı 1300 kişilik işten çıkarma, dünyanın en büyük telefon üreticisi konumundan, ağ teknolojileri üreten küçük bir teknoloji AR/GE şirketine dönüşümün bir parçası olarak görülüyor. Öte yandan şirketin Microsoft ile olan anşlaması gereği belli bir süre telefon üretmemesi gerekiyordu ve o sürenin sonunda Finlandiyalı devin yeniden telefon üretmeye başlaması bekleniyordu. Yeni işten çıkarmalar ise şirketin telefon üretiminde aceleci olmayacağını gösteriyor.

Finlandiyalı dev şirket işten çıkarmalarda gönüllüleri de gözetiyor. Şirketin özel bir programı sayesinde, işten ayrılıp kendi küçük işini veya start-up’ını kurmak isteyen çalışanlara özel bir fon sağlanıyor ve işini kurmasında destek olunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>