Nokia, Alcatel-Lucent’ı satın aldı

0

NokiaKüllerinden doğmayı başaran Anka kuşu gerçekten var mı bilemeyiz ama Nokia hakkında en çok yapılan benzetmeler bir Anka kuşu misali yeniden büyümeye geçmesiydi.

Son zamanlarda belirli alanlara odaklanarak yoluna devam eden Nokia, hatırlanacağı üzere mobil cihaz bölümünü Microsoft’a satmış ve bu alandan çekilerek işin altyapı kısmına odaklanmıştı.

Bugün yapılan duyuru ise Nokia’nın yeniden en güçlü oyunculardan biri olacağını gösteriyor. Alcatel-Lucent’ı tam 15.6 milyar avroya (16.6 milyar dolar) satın alan şirket, bu alımda kendi hisselerini kullandı. Bu da, Alcatel-Lucent hisse sahiplerinin Nokia’nın yüzde 33.5’ine sahip olduğu anlamına geliyor.

Konuya dair söylentiler Alcatel-Lucent’ın bir bölümünü alacağı yönündeydi. Ancak gelinen noktada şirketin tamamı Nokia bünyesine geçmiş oldu. B durum, şirketin pazardaki diğer önemli oyuncular arasında gösterilen Ericsson ve Huawei’ye karşı elini güçlendirecek.

Bir alım bir satım

Nokia, Alcatel-Lucent alımından kısa bir süre önce Here isimli harita servisini satmayı düşündüğünü de açıklamıştı. Alcatel-Lucent’ın tamamının satın alınması, Here için bir alıcı mı çıktı sorusunu akıllara getiriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>