Nokia ve Apple anlaştı

1

Bir zamanlar mobil telefon alanında lider olan Finlandiyalı Nokia, altından tahtını çekip alan Apple ile arasındaki tüm patent çekişmelerine son vermek üzere anlaşma imzaladı.

Nokia, telefon üretim birimini Microsoft’a sattıktan sonra sahip olduğu patentlerini yöneten bir teknoloji ve Ar-Ge şirketi olarak varlığını sürdürmeye devam ediyordu.

Bu patentlerden bazılarını ise Apple kullanıyordu ancak iPhone’ların üreticisi Nokia’nın abartılı yüksek telif ücretleri isteyerek şirketi zor durumda bırakıyor olmasından şikayetçiydi.

Yeni telif hakları sözleşmesi

Nokia şimdi, Apple ile aralarında süre giden patent çekişmesine son verdiklerini ve yeni bir patent sözleşmesi imzaladıklarını açıkladı. Böyle Apple Nokia’nın mobil iletişim teknolojilerini kullanmaya devam edebilecek. İki firma ayrıca Nokia’nın mobil sağlık hizmetlerine yönelik teknolojileri konusunda da ortaklıklarını geliştirecek. Apple son dönemde ürünlerini sağlık hizmetleriyle birleştirmeye özen gösteriyor. Apple CEO’su Tim Cook mobil cihazların geleceğinin mobil sağlık hizmetleriyle entegre olmakta yattığına inanıyor. 

Yeni anlaşmanın şartları basına açıklanmadı ancak Nokia’dan sızan bilgilere göre Apple’ın, kullanacağı patentler karşılığında Nokia’ya önden yüklü bir ödeme yaptığı vurgulanıyor. Yani Nokia artık telefon üretmiyor olsa bile üretilen her iPhone’dan komisyonunu peşin peşin alıp oturduğu yerden kasasını doldurmaya devam ediyor. 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>