Nokia Ay için internet ağı kuracak

0

Nokia Ay için internet

Akıllı telefon sektöründen büyük ölçüde çekilen Nokia, bağlantı teknolojilerine ağırlık veriyor. Nokia Ay için internet ağı kurmayı hedefliyor.

Nokia Ay için internet sağlayacak

Bir dönem telefon sektörünün lider markası Nokia, akıllı telefon dönüşümüne uyum sağlayamadı. Hatta Nokia artık telefon sektöründen tamamen silindi diyebiliriz.

Ancak Nokia, başta 5G olmak üzere bağlantı teknolojilerinde önemli adımlar atıyor. Hatta Nokia’nın bir sonraki büyük adımı, Ay için internet sağlamak olacak.

Aya yeniden ayak basmanın planlandığı Artemis programının 2024 yılında hayata geçmesi bekleniyor. Bu program dahilinde Ay’da 4G ağının kurulması da planlanıyor. Nokia, bu 4G ağı için Nokia ile anlaşmış durumda. 4G ağının kurulabilmesi için Nokia’a 14.1 milyon dolarlık fon sağlanacak.

Ay’a gidecek olan ekip, merkezin tüm iletişimini Nokia’nın kuracağı 4G ağı üzerinden sağlayacak. NASA yetkilisi James Reuter, Noka’nin hücresel veri iletim teknolojilerinin Ay’da verimli ve akıcı bir iletişim sağlaması için optimize etme çalışmaları yürüteceklerini söyledi. Uzay teknolojilerine yönelik daha önce deneyimi bulunan Nokia, Apollo 17 aracına 4G ağı kurma projesinde yer almıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>