Techinside Google News
Techinside Google News

Nokia dijital sağlık planlarını önümüzdeki hafta açıklayacak

Finlandiyalı Nokia, dijitla sağlık ürünleri geliştiren Fransız Whitings şirketinin satın alma sürecini tamamladı. Yeni ürünler gün sayıyor.
- Advertisement -

Finlandiyalı iletişim devi Nokia, akıllı telefon sektöründe iyi gitmeyen bahtını şimdi sağlık odaklı küçük cihazlarla değiştirmek istiyor. Şirket, geçen ay satın aldığını duyurduğu Fransız elektronik üreticisi Withings’in yıl sonunda sonuçlanması beklenen satın alma sürecinin, erken tamamlandığını duyurdu. Withings artık resmen Finlandiyalı telekomünikasyon devinin alt şirketi olarak konumlanmış bulunuyor. Nokia ise önümüzdeki hafta bu satın alma ile beraber yeni geliştireceği dijital sağlık hizmetlerine dair bir açıklama yapacak.

Fransız şirketi Withings nabız ölçüm bantları, adım sayma saatleri gibi sağlığa odaklı elektronik cihazlar geliştiriyordu. Finlandiyalı ana firma bünyesi içinde yine eski Fransız CEO’su Cédric Hutchings tarafından yönetilecek olan şirket telefon sektörüne geri dönme hazırlıkları yapan Nokia’nın, yeni telefonlarını pazarlamak amacıyla kullanacağı sağlık argümanları için kullanılacak dijital sağlık ürünlerini geliştirecek.

Finlandiya, Çin ve ABD üçgeninde karmakarışık ilişkiler ağı

Finlandiyalı eski kurt, Microsoft ile olan anlaşması nedeniyle 10 yıl boyunca telefon üretmesini engelleyen bir sözleşmeye imza atmıştı ancak Microsoft’un verdiği sözleri tutmaması, Finlandiya içinde bir fabrika kurmaması, binlerce Finlandiyalı çalışanı işten çıkarması nedeniyle Nokia’nın yöneticileri artık etik olarak bu sözleşmeye uymanın anlamı olmadığını düşünüyorlar, üstelik Finlandiya hükumeti Microsoft’a ateş püskürüyor ve ülkenin eşiğine geldiği ağır ekonomik krizden Microsoft’u sorumlu tutuyor.

Finlandiyalı Nokia şu anda resmi olarak telefon üretmeyecek olsa da, onun patentlerini kullanarak telefon üretecek Finlandiyalı HMD şirketine destek verecek. HMD, Nokia’nın eski yöneticilerinden biri tarafından yönetiliyor ve şirket Nokia markasını satın alan Foxconn ile ortak. Yani pratik olarak, Finlandiyalı Nokia, Nokia telefon markasını elinde bulunduran Çin’li Foxconn ile ortak olarak yeniden Nokia telefonlar üretecek ancak bu sefer telefonlar Android işletim sistemine sahip olacak ve Finlandiyalı şirket, Whitings üzerinden, önleyici sağlık hizmetleri verecek akıllı küçük cihazlar pazarlayarak telefonlarının cazibesini arttıracak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir