Nokia, en yeni 5G portföyüyle geri dönüyor

0

Nokia bugün, temel bant, uzak radyo cihazları ve dijital biçimlendirmeli MIMO antenleri kapsayan sektör lideri ReefShark destekli AirScale 5G ürünlerinin en son serisinin küresel lansmanını duyurdu.

Nokia, yeni nesil AirScale 5G portföyünü piyasaya sürüyor

Nokia, hem 32TRX hem de 64TRX ürünleriyle birlikte yeni nesil ReefShark destekli AirScale MIMO antenlerini ve ayrıca 8T8R uzak radyo dağıtıcı çözümlerini tanıttı. 32TRX, 17 kg ağırlığıyla sektörün en hafifi olmakla birlikte dağıtımları basitleştirip hızlandırıyor. Özellikle bu düşük ağırlık, yüksek radyo frekansı bant genişliğini (200 MHz kullanılan bant genişliği ve 400 MHz anlık bant genişliği) destekliyor ve kayıpsız şekilde yüksek radyo frekansı ile elde edilebiliyor.

Şirket, AirScale Sistem Modülünün kapasitesini artırmak için yeni SoC tabanlı temel bant eklenti kartlarını da sundu. Yeni ReefShark destekli eklenti kartları, önceki nesillere kıyasla sekiz kata kadar daha fazla verim sağlıyor ve sekiz kata kadar daha fazla ağa hizmet edebiliyor. Sistemin kolay kurulumu bir yana tüm AirScale dağıtımlarının yükseltilmesini ve genişletilmiş çalışma prensibini de kolaylaştırıyor.

nokia reefshark 5G

Nokia’nın temel bant modülü, aynı anda 90.000 bağlı kullanıcıyı destekleyebiliyor ve 84 Gbps aktarım hızına ulaşabiliyor. Yüksek verimliliğe sahip ReefShark destekli eklenti kartları ayrıca güç tüketimini yüzde 75’e kadar azaltıyor. Nokia’nın modüler AirScale ana bandı, mobil operatörlerin kapasitelerini 5G teknolojisi geliştikçe esnek ve verimli bir şekilde ölçeklendirmesine olanak tanıyor.

ReefShark yonga setleri, gelecekteki Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) yeteneklerinde de kritik bir rol oynayacak. Nokia, tahmine dayalı yük dengeleme, anormallik algılama ve akıllı trafik yönlendirme gibi alanlarda AI/ML özelliklerini bir süre önce tanıtmıştı. Bunun anlamı ise, tüm Nokia ReefShark platformları AI/ML’ye hazır ve Nokia bu yıl müşterileri ile Massive MIMO ışın deseni optimizasyonu, enerji tasarrufu, gelişmiş trafik yönlendirme, gelişmiş paket planlama ve alarm düzeni keşfi gibi yenilikçi alanlarda çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>