Nokia İnovasyon Günleri’nde 5G konuşuldu

1

Akıllı şehirler sadece bina teknolojileri üreticileri değil; Nokia gibi iletişim uzmanları için de önem taşıyan bir vizyon. İstanbul’da düzenlenen Nokia İnovasyon Günleri’nde başta 5G, Nesnelerin İnterneti ve bulut olmak üzere, akıllı şehirleri gerçeğe taşıyarak hayatı kolaylaştıracak teknolojiler konuşuldu.

5G teknolojisi basit bir bağlantı sağlama aracı olmaktan öte, ağları dönüştürüp – neredeyse sıfır gecikmeyle – ’programlanabilir dünyada’ yer alan milyarlarca cihazın, uygulamanın ve nesnelerin talebini karşılamak için muazzam bir kapasite, bağlanabilirlik ve ultra veri hızı sağlayacak. Bu eğilimin farkında olan şirket, sağlık hizmetleri, güvenlik, otomotiv, toplum sağlığı, endüstriyel imalat, akıllı şehirler ve benzeri birçok sektördeki büyük çaplı dönüşümleri gerçekleştirecek şekilde farklı sektörlerin her türlü ihtiyacına uyarlanabilecek olan 5G alanındaki çözümleri ve hizmetleri tanıtmak için bu etkinliğini düzenledi.

Nokia İnovasyon Günleri boyunca operatörlerin karşılaştığı zorluklar çözümlenip insana yönelik olanakları genişletecek çözümler ve teknolojiler sergilendi. Nokia, piyasada mevcut bir baz istasyonu üzerinden 5G Telsiz erişimi gerçekleştiren ilk şirket. Nokia’nın yeni 5G-uyumlu AirScale ürünü, 2G’den (Uzun Vadede Geliştirilecek olan) LTE Advance Pro ve 5G’ye kadar her türlü teknolojiyi destekliyor. Nokia Flexi Esnek Baz İstasyonlarının yerini alacak olan AirScale aynı zamanda Flexi’ye göre yüzde 60 daha az enerji tüketiyor.

Nokia Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırçuval, Nokia’nın yaklaşık on yıldır 5G teknolojileri ve mimari ilkeleri üzerinde çalışmakta olduğunu söylüyor ve ekliyor, “Bugün bu çalışmalar her şeye erişim olanağı sağlamanın yanı sıra her şeyin anlaşılmasına ve kontrol edilmesine yardımcı olmak suretiyle insan hayatını temelden değiştirecek meyveleri de almaya başlamıştır. Nokia, Nesnelerin İnternetini çalıştıracak olan 5G Telsiz ağı teknolojisine ve uygulamalarına erişiminin geliştirilmesini hızlandırmak için bir süre önce Türk Telekom ile bir İyi Niyet Anlaşması imzaladı. 5G’nin, Türkiye’deki sektörlerin Nesnelerin İnterneti yardımıyla müşterilerine daha iyi bir deneyim sunmasına çalışıyoruz.”

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>