Nokia, Xiaomi ile anlaştı

0

Çin’de kapıları aralamak isteyen Finlandiyalı teknoloji devi Nokia, Çin’in en önemli telefon üreticilerinden Xiaomi ile anlaşmaya vardı.

Xiaomi’ye büyük bir indirimle teknoloji patentlerini ve donanım desteği verecek olan Nokia böylece Çin pazarında güçlü bir yer edinecek. Xiaomi ise özellikle mobil pazarda büyük rağbet gören Nokia patentlerine çok düşük fiyatla erişmiş olacak. 

Nokia ayrıca Çin’de kuracağı yeni ofisle, Çinli internet ve teknoloji firmalarının ülke dışına açılmalarına da destek olacak. Çin’de, iç pazarda yüz milyonlarca kullanıcıya sahip olan ve bu nedenle yurt dışına açılmaya gerek duymayan önemli internet servisleri ve teknoloji şirketleri bulunuyor. Bunların dünyaya açılması halinde kullanıcı sayılarının milyar seviyesine ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Çin şirketleri neden dünyaya açılmıyor?

Çin’in dev teknoloji ve interneti şirketleri Çin’in kapalı yapısı nedeniyle, dünya pazarları hakkında yeterince bilgi sahibi değiller ve mevcut enerjilerini Çin dışına açılma macerasıyla harcamak istemiyorlar. Nokia burada güvenilir ve deneyimli bir partner olarak Çin firmalarına yol gösterici rolünü üstlenecek. Nokia ayrıca, bu dev şirketlerin yurt dışı operasyonlarına ortak olarak kendisi için yeni bir iş alanı yaratmış ve Çin’deki pozisyonunu güçlendiren önemli ortaklıklar kurmuş olacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>