Nokia yine ekmekle oynuyor

0

Bilişim dünyasına yılın ilk bombasını Nokia düşürmüş ve iletişim altyapıları sağlayıcısı Alcatel-Lucent’ı tam 15,6 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Bu satın almanın ateşi ise yüzlerce personelin ocağına düşecek gibi görünüyor.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre iki yıl içinde 900 milyon euroluk bir operasyonel gider düzenlemesi planlanıyor ve bu kapsamda dünyanın dört bir yanındaki ofislerinde işten çıkarmalar gerçekleştirecek. Adeta dişinden tırnağından artırmak için bir plan yaptığı anlaşılan Finli teknoloji şirketi, emlak varlıklarından servislerine, tedarik zincirinden üretime kadar çok çeşitli alanlarda da tasarrufa gidecek.

Nokia bütçeyi Nesnelerin İnterneti ve 5G’ye aktaracak

Finlandiya özelinde yayınlanan bir basın bildirisine göre Nokia’nın sadece kendi memleketinde 1.300’ün üzerinde personelle iki yıl içinde vedalaşması planlanıyor. Şirket bu tasarrufları “Zorlu pazar koşullarına uyum sağlamak için atılan adımlar” olarak görüyor.

Şirketin CEO’su Rajeev Suri’nin açıklamasına göre tüm bu tasarruflarla oluşturulan kaynak ise yeni nesil iletişim teknolojileri olan 5G, bulut ve Nesnelerin İnterneti alanlarında değerlendirilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>