Norveç elektrikli uçaklara hazırlanıyor

0

Elektrikle çalışan uçaklar sadece 2015’e kadar imkansız bir hayal olarak görülüyordu ancak elektrikli uçakların yavaş uçmasına rağmen güvenilir ve yeterli olduğunu ispat etmek için bir elektrikli uçağın dünyanın çevresini dolaşması, bu teknolojinin pek çok alanda kullanılabileceğini ispatladı.

Uçak kullanımı ekonomik olacak

Kuzey Avrupa ülkesi Norveç şimdi 2018’de ülkede elektrikli uçakların kullanıma girmesini ve küçük kişisel uçaklarla, tarım alanlarının ilaçlanması gibi oprasyonlarda elektrikli uçakların kullanılmasını istiyor.

Slovenya’da üretilen Alpha Electro G2 model elektrikli uçaklardan sipariş veren Norveç daha şimdiden en fazla elektrikli uçağın satıldığı ülke konumuna yükselmiş durumda. 

Söz konusu uçak 130 kilometre menzile ve tek şarjla 1 saatlik uçuş süresine sahip. Bu da onun tarımda veya şehir arasında ekonomik ve hızlı hava ulaşımı sağlamak isteyen iş adamları veya yolcular için ideal bir araç yapıyor.

Öte yandan Airbus gibi dev uçak üreticileri de daha gelişmiş elektrikli uçak modelleri üzerinde çalışıyorlar ve onların da 2018 içinde elektrikli uçakları pek çok ülkeye satmaya başlaması bekleniyor.