Norveç FM frekansına veda ediyor

3

Görsel: James Case, Flickr
Görsel: James Case, Flickr

Kuzey Avrupa ülkelerinin özellikle eğitim anlamında yaptıkları genelde gündeme gelir. Ancak Norveç, bir adım daha öteye giderek radyo frekanslarında yepyeni bir dönem başlatıyor.

Norveç Kültür Bakanlığı’nın tamamladığı proje kapsamında, 2017’den itibaren ülkede radyolar FM bandından değil, DAB, yani Digital Audio Broadcasting üzerinden yayın yapacak.

Ülkedeki yeni radyo standardı haline gelecek olan DAB aslında yeni bir çalışma değil. Radio.no’nun haberine göre ülkede dijital kanallar üzerinden radyo dinleyen kesim yüzde 56’ya ulaşmış durumda. TNS Gallup’un ülkede yaptığı araştırmaya göre otomobilinde DAB üzerinden radyo dinleyenlerin sayısı daha şimdiden yüzde 20’yi bulmuş. Bunda, ülkede dijital radyo yayınlarının yüzde 95’lik bir kapsamaya ulaşmış olmasının da etkisi var.

İlk olarak 1995’te dijital radyo yayını ile tanışan Norveç, 2007’de DAB+ standardına geçiş yapmış. Ülkede halen 22 ulusal çapta yayın yapan radyo kanalı bulunuyor. Norveç Kültür Bakanlığı’nın ilk hazırlıklarına 2011’de başladığı bu geçiş için mevcut radyoların yeni yerleri de belirlenmiş durumda.

Eğer yolunuz Norveç’e düşecekse 11 Ocak 2017’den itibaren FM bandı üzerinden radyo dinlemeye boşuna çalışmayın, zira Norveç Kültür Bakanlığı’nın resmi açıklaması bu tarihte FM frekansına veda edileceği yönünde. Bu tarih aynı zamanda Norveç’e FM’i tamamen bırakan ilk ülke olma ünvanını da verecek.

Yorumlar

  1. İcat çıkartmayın! Radyoya para harcamayalım birde

  2. Radyo en güzel haber alma yöntemi ve esaslı kullanılsa bir çok sey öğrenilir ama şarkı türkü bizdeki tek amacı.

  3. Bana ilginç gelen şey: bu işlerle kültür bakanlığı mı uğraşıyor?

    Biz ne kadar medeniyiz oysa, gemi taşımacılığı, trenler, kamyonlarla teknoloji şirketleri aynı banaklığa bağlı :)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>