Norveç karbon yakalama projesi için çalışıyor

0

Norveç karbon yakalama

İklim değişikliği ile mücadele eden Norveç karbon yakalama projesi için harekete geçti. Projeyle yılda 400 bin ton karbon yakalanıp depolanabilecek.

Norveç karbon yakalama ve depolama projesine yatırım yapacak

İklim değişikliği konusunda en duyarlı davranan ülkeler arasında yer alan Norveç, yeni bir projeye imza atıyor. Uzun Gemi isimli projeyle, karbon yakalama çalışmaları yürütülecek.

Dünyanın ilk büyük çaplı karbon yakalama projesi olacak Uzun Gemi için Norveç , 1.8 milyar dolarlık yatırım yapacak. Toplam maliyeti 2.7 milyar doları bulması beklenen Uzun Gemi projesiyle yılda 400 bin ton karbonun yakalanması ve depolanması amaçlanıyor.

Proje kapsamında Heidelberg Çimento fabrikası ve Oslo’da bulunan bir atık yakma fabrikası kullanılacak. Uzun Gemi Projesi şu anda Kuzey Işıkları için yürütülen projeyi de kapsıyor. Kuzey Işıkları projesi için ise şu an Equinor, Shell ve Total gibi petrol devi şirketler de harekete geçmiş durumda.

Yakalanan karbondioksit sıbvı halde Norveç sahillerindeki bir tesise taşınacak ve boru hatlarıyla Kuzey Denizi tabanında yer alan rezervuara aktarılacak. Norveç’te yetkililer bu projeyi, sanayi sektörünün en kapsamlı iklim projesi olarak tanımlıyor. Proje emisyon değerlerinin düşürülmesinin yanı sıra yeni teknolojiler ve yeni iş sahaları anlamında da önemli katkılar sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>