NotPetya virüsünün faturası Rusya’ya çıktı

0

8 ay önce dünyanın başına bela olan ve bir gün içinde tüm dünyaya yayılıp sayısız bilgisayarı rehin alan, fidye virüsü NotPetya dünya tarihinin en fazla zarar veren virüsü olarak kayıtlara geçti.

Dijital savaş

İlk olarak Ukrayna’da hükumet ve sanayi binalarına saldıran NotPetya daha sonra buradan dünyaya yayılmış ve dünya çapında panik yaratmıştı. Sekiz aydır bu saldırı üzerine soruşturma yürüten ABD istihbaratı şimdi ipuçlarına ulaşmış görünüyor.

ABD istihbaratının Trump’a verdiği rapora göre NotPetya virüsünün arkasında Rus istihbaratı bulunuyor. Bu rapora dayanan Beyaz Saray ise Rusya’yı NotPetya’nın yaratıcısı olarak resmen deklare etti. Beyaz Saray açıklamasında tam olarak, “Amarika, Avrupa ve Asya’da milyarlarca dolarlık zarara neden olan NotPetya virüsü, Ukrayna kurumlarını vurmak isteyen Kremlin’in saldırgan çabalarının bir ürünüdür,” ifadelerini kullandı.

Yine de Beyaz Saray’ın Rusya’ya yönelik bir delil ortaya koymadığı da dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca ABD’nin suçlamasının Rusya’ya yönelik bir yaptırım anlamı bulunmuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>