Novares iptal edilen siparişler için tazminat istiyor

0

iptal edilen siparişler

Otomotiv sektörüne tedarik sağlayan Novares iptal edilen siparişler için tazminat istiyor. Otomotiv devlerinin parça iptallari, Novares’i olumsuz etkiledi.

Novares iptal edilen siparişler için şikayetçi

Fransız otomobil tedarikçisi Novares, yarı iletken çiplerdeki küresel kıtlığın birçok otomobil üreticisini üretimi durdurmaya ve siparişleri iptal etmeye zorlamasının ardından müşterilerinden on milyonlarca Euro zarar ettiğini iddia ediyor.

Dünya çapında her üç araçtan birinde kullanılan plastik parçaları üreten Novares, stoklarında biriken iptaller için tazminat istiyor. Novares CEO’su Pierre Bolet Businesshala’ya verdiği demeçte, “Yılın başından bu yana 2000 ani müşteri üretim durdurması saydık, bu sayı 48 saatten daha kısa bir sürede kolayca 100’e ulaştı” dedi. Avrupa’daki durumun özellikle gergin olduğunu belirterek, firmanın otomobil üreticilerinin mali kısıtlamalarından “sorumlu olamayacağını” vurguladı.

Küresel çip kıtlığı ve tedarik zinciri arızaları, otomobil üreticilerini, devasa tüketici elektroniği endüstrisi ile tedarik için rekabet ederken geçen yılki koronavirüs kesintilerinden hala kurtularak üretimi tekrar durdurmaya zorladı. Toyota Kasım üretimini yüzde 15’e kadar azaltacağını söylerken, Volkswagen üretimini “önemli ölçüde” azaltacağı ve hatta askıya alacağını bildirdi.

Otomotiv sektörünün dördüncü çeyrekte iyileşmesi bekleniyordu, ancak Asya’dan gelen parça tedarik sorunları 2022’nin başına kadar sürebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>