Techinside Google News
Techinside Google News

NSA, antivirüslere de sızmış!

NSA ve İngiltere'deki muadili olarak bilinen GCHQ, ortak bir proje ile antivirüs programları üzerinden, yazılımların kullanıcılarını takip etmiş.
- Advertisement -

nsaSnowden tarafından paylaşılan dosyaların kısa bir süre önce ortaya çıkan yeni içerikleri şok etkisi yaratıyor. Bilgilere göre NSA ve İngiliz muadil GCHQ, tersine mühendislik çalışmaları gerçekleştirmiş, ünlü antivirüs programlarını hack’leyerek, koruma sağlaması gereken yazılımlar üzerinden kullanıcıları takibe almış.

Rus antivirüs markası olarak tanınan Moskova merkezli Kaspersky ise bir numaralı kurban olarak görülüyor. İki mecranın gerçekleştirdiği tersine yazılım mühendisliği projeleriyle Kaspersky antivirüs programına gizlice girilmiş, dünya çapındaki Kaspersky kullanıcısı gizlice takip edilmiş. Antivirüs programı kullanıcılarının girdikleri adresler, yazdıkları içerikler gibi dijital veriler de NSA tarafından direkt olarak ele geçirilmiş.

Project CAMBERDADA ile de, bu şirketlerin çalışanlarının e-postalarının dahi takip edildiği ve daha detaylı bilgilerin alınmaya çalışıldığı not düşülüyor.

Öte yandan NSA, Kaspersky’ın ana sunucularına da girmiş, kullanıcıların bu ağa yolladığı sistem bilgilerini de ele geçirmiş. Ünlü marka ise yaptığı açıklamada bu durumdan ötürü çok rahatsız olduklarını, bu isimlerin bu gibi işler ile uğraşmak yerine, sanal tehlikeleri egale etmek için çalışmaları gerektiğini belirtiyor.

Son olarak, GCHQ’nun da Five Eyes çalışması ile günde 100 milyon malware içerik üzerinden bilgi topladığı söyleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir