NSA’nın dosyalarını Kaspersky mı çaldı?

0

ABD ve Rusya arasındaki gerilimde günah keçisi Kaskersky ilan edilmiş gibi görünüyor. FBI uzun süredir ABD’li şirketleri tek tek arayarak Kaspersky ile çalışmamaları için uyarırken şimdi de Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), kendi bünyesinden çalınan kritik gizli belgeler için Kaspersky’ı suçluyor.

NSA’ya göre, kurumla çalışan bir taşeron güvenlik uzmanının evindeki bilgisayarlar Kaspersky uygulaması kullanıyordu ve çalışanın kimliğini tespit eden Rus ajanları bu kişinin bilgisayarına ulaşmak için Kaspersky uygulamasını kullanarak NSA’ya ait gizli belgeleri ele geçirdi.

Öte yandan, NSA’dan çıkarılması tehlikeli olan bu belgelerin kurumun dışına çıkarılıp özel bir PC’ye kopyalanması konusu da tartışmaya açık bir mesele ancak ABD istihbaratı şimdilik belgelerin Kaspersky tarafından korunan bir PC’den çalınmış olmasına odaklanmış görünüyor.

Kaspersky ise genel olarak tüm bu iddiaları reddederek Rusya istihbaratı ile işbirliği yapmadığının altını çiziyor ancak ABD istihbaratı bu açıklamalara itibar etmiyor ve Kaspersky’ı her fırsatta suçlamaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>