NSO Group ile teknoloji devleri karşı karşıya

0

NSO Group ile teknoloji

İsrail merkezli NSO Group ile teknoloji devleri karşı karşıya geldi. Zararlı yazılım nedeniyle NSO Group, teknoloji devlerinin kurduğu koalisyonla karşı karşıya.

NSO Group ile teknoloji devleri arasında gerginlik

Zararlı yazılımlar, teknoloji şirketlerini zor durumda bırakan konuların başında geliyor. İsrail merkezli NSO Group ise bu konuda geçmişi bir hayli kabarık olan şirketlerden biri.

Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi bulunan NSO Group’un, Pegasus isimli bir zararlı yazılımı bulunuyor. Bu yazılım ile hükümetlerle işbirliği yapan NSO Group, istediği platformdan kullanıcı verilerini çekmek için hareket edebiliyor. Hatta geçtiğimiz süreçte WhatsApp bunu tespit etmiş ve NSO Group ile mahkemelik olmuştu. WhatsApp’ın bu adımına, teknolojinin önemli isimleri de katılım göstermeye başladı.

Microsoft, Google, VMware, Cisco gibi yazılım devleri WhatsApp ile birliktelik oluşturarak, NSO Group’a karşı bir koalisyon kurdu. İddialara göre NSO Group, 1400’den fazla kullanıcının WhatsApp verilerine ulaşmış durumda. Diğer teknoloji şirketleri bu konuda NSO Group’a karşı erken bir şekilde tavır takınarak, önlemlerini şimdiden almaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>