Techinside Google News
Techinside Google News

Nükleer teknolojiler silah haline gelme riski taşıyor!

Bir grup bilim insanı yaptığı ortak açıklamada, nükleere ilişkin endişelerini paylaştı. Açıklamada nükleer teknolojiler silah haline getirilebilir denildi.
- Advertisement -

Bill Gates’in Terra Power’ı gibi nükleer teknoloji kolayca silah haline getirilebilir. Bilim insanları, HALEU yakıtlarının mevcut zenginleştirme seviyelerinin Hiroşima ve Nagazaki’yi yok eden bombalar yapmaya yeterli olduğunu buldu.

Nükleer teknolojiler silah gibi tehlike oluşturabilir

Union of Concerned Scientists tarafından yürütülen bir analiz, popüler inanışın aksine, yeni nesil küçük nükleer reaktörlerin yakıtı olarak lanse edilen yüksek analizli, düşük zenginleştirilmiş uranyumun (HALEU) kolaylıkla silah haline getirilebileceğini ortaya çıkardı.  Yakıt şu anda ABD’deki federal hükümet tarafından sağlanan sübvansiyonlarla üretiliyor ve Bill Gates destekli Terra Power’ın Wyoming’de bir örnek tesis kurma planlarının kritik bir bileşenini oluşturuyor.

Nükleer silahların yayılması konusunda dünyanın önde gelen uzmanlar analizleri hakkında: “HALEU, kurumlar arası bir güvenlik incelemesi tarafından belirlenen uygun kısıtlamalar olmaksızın standart bir reaktör yakıtı haline gelirse, diğer ülkeler, barışçıl ve barışçıl olmayan nükleer programlar arasındaki keskin ayrımı ortadan kaldırarak, silahta kullanılabilen HALEU’yu cezasız bir şekilde elde edebilecek, üretebilecek ve işleyebilecektir” dedi.

Ticari nükleer santraller yüzde beşin altında zenginleştirilmiş uranyum yakıtı kullanıyor. Bu zenginleştirme düzeyinde uranyum, nükleer bir patlama için gereken zincirleme reaksiyonu sürdüremez.  Ancak yeni nesil nükleer enerji santralleri tasarım açısından çok daha küçük ve uranyumun yüzde 20’ye kadar zenginleştirilebildiği HALEU yakıtına dayanıyor. Bunun şu ana kadar nükleer silahlar için ihtiyaç duyulan uranyumdan daha düşük olduğu varsayılıyor.

Ancak kamuya açık literatürü inceleyen UCS’deki araştırmacılar, HALEU’nun yüzde 12’nin üzerinde zenginleştirilmesinin Hiroşima ve Nagazaki’yi yok eden bombalar yaratmak için yeterli olduğunu buldu. UCS Nükleer Enerji Güvenliği Direktörü Edwin Lyman, Interesting Engineering (IE) ile yaptığı etkileşimde: “Barış için Atom programının ilk günlerinde, ABD Atom Enerjisi Komisyonu bunun silah olarak kullanılabilir olduğunun farkındaydı” dedi.

Lyman ve diğer araştırmacılara göre nükleer silahların yayılmasına neden olan bir ülke veya terör örgütünün HALEU’yu nükleer silaha dönüştürmesine günler kalmış olabilir. Araştırmacılar, HALEU’yu yakıt seçeneği olarak kullanmaya devam etmenin risklerini ve faydalarını dengelemeyi öneriyor. Zenginleştirme seviyelerinin yüzde 12’nin altına düşürülmesi, çoğu nükleer reaktör tasarımının küçük ekonomik sonuçlar olmadan ilerlemesine olanak tanıyacak, ancak bunun tasarıma özgü bir temelde değerlendirilmesi gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir