Nükleer yakıt temizleme ertelendi!

0

Nükleer yakıt temizleme

Fukuşima’daki nükleer yakıt temizleme faaliyetleri, yaşanan güçlükler nedeniyle ertelendi. Faaliyetler yaklaşık 5 yıl sonra kaldığı yerden devam edecek.

Nükleer yakıt temizleme çalışmaları

2011 yılında Japonya’da meydana gelen deprem, tsunami oluşmasına neden olmuştu. Tsunami sonrasında ise Fukuşima nükleer santrali zarar görmüş ve tüm dünyada nükleer tehlike yaşanmıştı.

Japon Hükümeti, santralde halen mevcut olan nükleer yakıt çubuklarını temizlemek için yeni bir temizlik faaliyeti başlatmıştı. Bu faaliyet kapsamında 2023 yılında 1 ve 2 numaralı reaktörlerin temizlenmesi hedefleniyordu. Ancak yaşanan zorluklar sonrasında bu temizleme faaliyetlerinde erteleme kararı alındı.

Erteleme kararıyla 1 numaralı reaktör için 2024-2026 yılı, 2 numaralı reaktör için ise 2027-2028 yılı hedefleniyor. Santralde halen mevcut olan 4741 adet yakıt çubuğunun tamamen kaldırılmasının ise 2931 yılını bulacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>