14 milyon doları personele dağıtıyor

0

Veri merkezi alanında en hızlı yükselen startup’lardan biri olan Nutanix’in kurucu ortağı ve mevcut CEO’su Dheeraj Pandey, personelin halka arz öncesi motivasyonunu sağlamak amacıyla toplam değeri 14 milyon dolara ulaşan kişisel hissesini çalışanlarına prim olarak dağıtıyor.

Business Insider haberine göre 2016 yılının başından bu yana devam eden halka arz kısırlığını da çözmesi beklenen Nutanix’in halka arzı, hafta başında yapılan SEC güncellemesiyle hız kazanacak. Yatırımcıların taze teknoloji şirketlerine karşı ilgisinin azalması ve “teknoloji balonu” söylentilerinin artması nedeniyle halka arz süreci sekteye uğramıştı. Şimdi ise Nutanix sadece borsaya açılmakla kalmıyor, personelini de oldukça mutlu edecek bir hamleye imza atıyor.

Nutanix performansa dayalı prim dağıtacak

Yüzde 9’luk hissesiyle şirketin en büyük bireysel hissedarı olan kurucu ortak ve CEO Dheeraj Pandey, toplam 1,9 milyon hissesinin 1,3 milyonluk kısmını çalışanları arasında dağıtacak. Bu kısıtlanmış hisse birimleri (RSU) önümüzdeki dört yıl içinde performansa dayalı olarak personele prim şeklinde sunulacak.

Toplam 1,9 milyon hissenin 21,53 milyon dolar değerinde olduğunu açıklayan Nutanix, bu hesapla personele önümüzdeki dört yıl boyunca 14,7 milyon dolarlık hisse dağıtacak. Üstelik halka arz sonrası şirketin değeri artarsa, çalışanların alacağı prim de aynı oranda artış gösterecek.

nutanix ceo dheeraj pandey“Ona hırsız diyoruz, çünkü bizim kalbimizi çaldı” – Nutanix çalışanları

Dheeraj Pandey geçtiğimiz yıla ait yaklaşık 200 bin dolarlık performans primini ve geçmişe dönük maaş artışını da geri çevirdi. Şirketin yönetim kurulu başkanı olarak da görev aldıktan sonra yıllık maaşına 232.500 dolarlık zam alan Pandey, bu ücretin geriye yönelik olarak Nisan 2014’ten bu yana işlenmesini sağlayan bir teklif almıştı.

Mevcut yapıda şirketin 11,3 milyon hissesine sahip olan Pandey’in parayla çok derdi yok. Şirket halka arz sonrası geçtiğimiz yıl özel yatırımcılardan aldığı hisse başı 13,49 dolar değerden bile işlem görse, Pandey’in hisseleri 153 milyon doların üzerinde değere sahip oluyor. Elbette bu servet, Pandey’in yaptığı şık hareketi gölgelemiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>