Techinside Google News
Techinside Google News

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

TSMC ve Intel'i geride bırakmayı başaran Nvidia çip sektöründe lider oldu. 2023 yılı Nvidia için başarılarla dolu geçmeye devam ediyor.

Nvidia, TSMC ve Intel’i yenerek ilk kez çip sektörünün gelir tacını elde etti. Nvidia, yayınlanan çip endüstrisi geliri değerlendirmesinde dördüncü sıradan birinci sıraya yükseldi. Taipei merkezli mali analist Dan Nystedt, üçüncü çeyrek mali verileri ortaya çıktıkça yeşil ekibin sözleşmeli chip üreticisi TSMC’den gelir tacını aldığını belirtti.

Nvidia, çeyrekte yıllık bazda yüzde 206 artışla 18,12 milyar dolarlık gelir elde ederek muhteşem bir performans sergiledi. Firmanın kârı da tavan yaptı ve Nystedt, Nvidia’nın 2023’ün üçüncü çeyreğinde de çip endüstrisindeki rakiplerini bu ölçümle geride bıraktığını gösteren bir grafik yayınladı.

- Advertisement -

Nvidia çip sektöründe liderliği eline aldı

Nvidia’nın ilerlemesi, geliri ve geliri üzerinde çarpan etkisi sağlayan çok sayıda başarılı faaliyet bölümü tarafından destekleniyor. Kasım ayında yatırımcılarla paylaşılan en son mali verilerle birlikte gelirlerde sarsıcı bir değişimin açık kanıtını bir kez daha gördük. TSMC, Samsung ve Intel gibi çip endüstrisindeki rakiplerin tümü 2023 boyunca (hem gelir hem de gelir açısından) bir miktar ilerleme kaydetmiş olsa da, birden fazla iş bölümünün bir dizi inanılmaz teknoloji tedarik etmek için çalışmasının Midas etkisini açıkça görebilirsiniz.

Nvidia’nın Veri Merkezi işi onun yükselen yıldızı oldu. Ancak geçen yılın bu zamanlarından bu yana işlerinin çoğunda etkileyici kazanımlar gördük. Hızlandırılmış yapay zeka veri merkezlerine güç sağlayan çipleri yapmak için giderek daha fazla TSMC’den talepte bulunuluyor. Ancak değerli fikri mülkiyeti nedeniyle Nvidia’nın çip başına geliri ve kârı, üretim tarafında TSMC’nin çip başına elde ettiğinden çok daha etkileyici olacak. Şu anda Nvidia’nın harika zamanlar geçirdiğini görüyoruz, ancak belki de TSMC, bize ‘yavaş ve istikrarlı bir şekilde yarışı kazanır’ diyen eski masalın ardından geri dönecek. Bu toplam gelir rakamının, yazılım lisanslama gibi diğer Nvidia şirketlerinin hizmetlerini de içerdiği dikkat çekiyor. Samsung ayrıca bellek pazarındaki hızlı düşüşten de zarar gördü; bu da birden fazla faktörün toplam gelir değerlerini etkilediğinin altını çiziyor.

Bir yıl sonra çip endüstrisindeki bu ünlü dört rakibin birbirlerine göre ne kadar ilerlediğini görmek büyüleyici olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir