NVIDIA Drive Atlan çipi 2025’te otomobillere gelebilir

0

NVIDIA Drive Atlan çipi

NVIDIA otomobillere yönelik çip geliştiren şirketler arasında ön plana çıkıyor. Nvidia Drive Atlan çipi ile 2025’te otomobillere geliyor.

NVIDIA Drive Atlan çipi için yeni gelişme

NVIDA’nın otomobillere yönelik çip çalışmalarına ağırlık veriyor. Şirketin Orin çipini otomobillerde görmemiz için henüz erken olsa da Drive isimli çipi 2025’te araçlara gelebilir.

Şirket şu ana kadar Drive Atlan hakkında çok fazla ayrıntı paylaşmadı. Ancak yeni nesil GPU mimarisine ve yeni ARM CPU çekirdeklerine sahip olacağı yönünde bilgi verilmişti. Ayrıca NVIDIA’nın otonom araçları etkinleştirmek için gerekli karmaşık yapay zeka iş yüklerini tamamlamasına yardımcı olacağını söylediği bir BlueField veri işleme birimi de içerecek.

NVIDIA, çipin saniyede 1.000 trilyondan fazla işlem yapabildiğini iddia ediyor. NVIDIA’ya göre, tüm bu güç, otomobil üreticilerinin OTA güncellemeleri yardımıyla sürekli olarak yükseltebilecekleri “yazılım tanımlı” araçlar oluşturmalarına izin verecek. Intel’in otomobiller için çip üretimine adım attığı da düşünüldüğünde, bu alandaki rekabetin kızışacağını söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>