Techinside Google News
Techinside Google News

Nvidia dünyanın en değerli şirketi oldu!

Nvidia dünyanın en değerli şirketi olarak Apple ve Microsoft’u geride bıraktı. Yapay zekaya olan yönelme, Nvidia için önlenemez yükselişe neden oldu.
- Advertisement -

Nvidia artık dünyanın en değerli şirketi. Çünkü üst düzey çiplerinin satışını körükleyen üretken yapay zeka çılgınlığı sona erecek gibi görünmüyor.

Nvidia dünyanın en değerli şirketi unvanını aldı

Çip üreticisi, Apple’ı geçerek ikinci sırayı aldıktan birkaç hafta sonra Microsoft’u geride bırakarak en üst sıraya yerleşti. Nvidia’nın hisse fiyatı son 18 ayda hızla yükseldi. Ocak 2023’te 15 doların altındaydı ve şu anda 135 dolar seviyesinde, bu da şirketin değerini 3,34 trilyon dolar yapıyor.

Şirket, bu dönemde teknoloji endüstrisini kasıp kavuran üretken yapay zeka dalgasını başarıyla atlattı çünkü her yapay zeka şirketinin ihtiyaç duyduğu temel yapı taşlarını, yani yapay zeka modellerini oluşturmak ve çalıştırmak için ihtiyaç duydukları son derece güçlü GPU’ları sağlıyor.

Altına hücumda en çok parayı kazananlar kazma ve kürek satıcıları oluyor. Yapay zeka hücumunda bunun karşılığı, Nvidia tarafından sağlanan yüksek performanslı çipler ve bunların etrafındaki altyapı. Nvidia, en son kazanç açıklamasında büyük teknoloji şirketlerinin büyük dil modellerinin (LLM) eğitimi ve çalıştırılması için yaptığı yatırımın ölçeği hakkında bazı fikirler verdi.

OpenAI ve Anthropic’ten DeepMind ve Meta’ya kadar büyük AI oyuncularının tümü Nvidia’yı temel alıyor. Örneğin Tesla’nın eğitim yapay zeka kümesini genişletmesi 35.000 H100 GPU içerirken Meta, en son LLM’si olan Llama 3’ü 24.000 H100 GPU kümesi üzerinde eğitti. Bu GPU’ların fiyatları farklılık gösterse de, her biri kolayca onbinlerce dolara ulaşabiliyor; bu da Nvidia hisselerinin neden bu kadar yükseldiğini açıklamanın uzun bir yolu.

Nvidia, Meta ve Tesla tarafından oluşturulanlara benzer kümelerin, ‘ Yapay zeka fabrikaları ‘ olarak tanımladığı, “verinin girip zekanın çıktığı” yeni nesil veri merkezlerinin örnekleri olduğunu söyledi. Mali yılın ilk çeyreğinde Nvidia, boyutları yüzlerce ila onbinlerce GPU arasında değişen ve hatta bazılarının ölçeği 100.000 GPU’ya ulaşan yapay zeka fabrikaları kuran 100’den fazla müşteriyle çalıştığını açıkladı. Ancak belki de Nvidia’nın hisse fiyatındaki sürekli büyümeyi körükleyen şey, yapay zekanın etkisinin daha yeni başladığı inancı.

Şu anda yapay zeka harcamalarının çoğu hiper ölçekleyiciler ve teknoloji şirketlerinin kendisiyle sınırlı ancak ufukta başka büyük pazarlar da var. Kuruluşlar, kendi geniş (ve çoğu zaman göz ardı edilen) kurumsal veri depolarını oluşturmak için yapay zeka yetenekleri geliştirmeye başlamak isteyeceklerdir. Nvidia aynı zamanda ulusların kendi altyapıları ve verileri üzerine kurulu kendi yerel yapay zeka tekliflerini oluşturmaya başlayacağı ‘egemen yapay zekanın’ yükselişini de öngörüyor. Çip şirketi, egemen yapay zekanın tek başına bu yıl tek haneli milyarlarca yüksek bir iş hacmine ulaşmasını bekliyor ve bazı büyük endüstri oyuncuları şimdiden bu fikirden para kazanmaya başladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir