Techinside Google News
Techinside Google News

Nvidia İsrail’de bir süper bilgisayar inşa ediyor

Nvidia, yapay zeka uygulamalarına yönelik artan talebi karşılamak için İsrail'de çok güçlü bir süper bilgisayar inşa ediyor
- Advertisement -

Nvidia, yapay zeka uygulamalarına yönelik artan müşteri talebini karşılamak için İsrail’de çok güçlü bir yapay zeka süper bilgisayar inşa etmekte olduğunu açıkladı. Dünyanın en değerli listelenmiş yonga şirketi olan Nvidia, bulut tabanlı sistemin yüz milyonlarca dolar tutarında olacağını ve 2023 yılının sonuna kadar kısmen faaliyete geçirileceğini belirtti.

Nvidia’nın kıdemli başkan yardımcılarından Gilad Shainer, Nvidia’nın İsrail’de 800 startup ve on binlerce yazılım mühendisiyle çalıştığını söyledi.

Israel-1 adı verilen sistem, dünyanın en hızlı yapay zeka süper bilgisayarlarından biri olması için sekiz exaflop AI hesaplama performansı sunacak. Bir exaflop, saniyede 1 kentilyon – veya 1,000,000,000,000,000,000 – hesaplama yapma yeteneğine sahip.

Shainer, yapay zekanın “ömür boyu en önemli teknoloji” olduğunu ve yapay zeka ve generatif yapay zeka uygulamalarını geliştirmek için büyük grafik işlem birimlerine (GPU’lar) ihtiyaç duyulduğunu söyledi. “Üretken yapay zeka günümüzde her yere yayılıyor. Büyük veri kümeleri üzerinde eğitim çalıştırabilmeniz gerekiyor,” dedi ve İsrail’deki şirketlerin bugün sahip olmadıkları bir süper bilgisayara erişim sağlayacaklarını belirtti.

Bu sistem, aslında eğitimi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini, çerçeveler oluşturmayı ve daha karmaşık problemleri çözebilecek çözümler geliştirmelerini sağlayacak büyük ölçekli bir sistem. Örneğin, OpenAI’nin ChatGPT’si binlerce Nvidia GPU’su kullanılarak oluştu.

Sistem, eski Mellanox ekibi tarafından geliştirildi. Nvidia, İsrailli yonga tasarımcısı Mellanox Technologies’i 2019 yılında Intel Corp’u geride bırakarak yaklaşık 7 milyar dolarlık bir fiyatla satın almıştı.

Shainer, süper bilgisayar için Nvidia’nın öncelikli hedefinin İsrailli ortakları olduğunu belirtti. “İleride İsrail dışındaki ortaklarla bu sistemi kullanabiliriz” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir