Techinside Google News
Techinside Google News

Nvidia kurucu ortağı Priem ne kadarlık servete sahip?

Nvidia kurucu ortağı Priem ismini sonsuza dek teknoloji dünyasına yazdırdı. Ancak farklı yaşam tarzı tercihiyle biraz daha sakin bir yaşamı sürdürüyor.

Şebekeden bağımsız, farklı bir yaşam tarzı yaşayan Nvidia kurucu ortağı, hisselerini elinde tutsaydı 70 milyar dolar değerinde olacaktı. Ancak tahmini 30 milyon dolarlık kişisel servetiyle yeterince mutlu görünüyor.

Jensen Huang’ın adı silinmez bir şekilde Nvidia’ya bağlı ancak şirketin tek kurucusu değil: Curtis Priem, Nvidia’nın ilk CTO’su ve ikonik PC grafik şirketinin üç kurucu ortağından biriydi. Bugün değeri yaklaşık 70 milyar dolar olurdu. Nvidia hisselerini elinde tutuyordu. Onun farklı olduğu, “güvenilmez cep telefonu hizmetiyle şebekeden uzakta” yaşadığı ve aynı zamanda iddialı ve karmaşık dünya problem çözme manifestoları yazdığı bildiriliyor.  Ayrıca zamanının çoğunu başkalarına, özellikle de mezun olduğu okul olan Troy, New York’taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü’ndeki (RPI) öğrencilere fayda sağlayan projelere adamaktan mutlu görünüyor.

- Advertisement -

Nvidia kurucu ortağı Priem 70 milyar dolarlık serveti kaçırdı

Priem’in adı sonsuza dek Nvidia’nın kurucu ortağıyla bağlantılı olsa da bilgisayar grafikleri alanındaki kariyeri, yeşil takım ilk kez bir araya gelmeden çok önce başarılı ve köklüydü. Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği mezunu, “PC için ilk grafik işlemcisi” olan IBM Profesyonel Grafik Bağdaştırıcısını tasarlama konusunda itibar kazanmıştır . Daha sonra birkaç yılını Sun Microsystems’de çalışarak geçirdi ve orada GX grafik yongasının geliştirilmesinden sorumluydu.

Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden mezun olduktan ve IBM ve Sun’da büyük başarı elde ettikten yaklaşık on bir yıl sonra Priem, kötü şöhretli Denny’s Diner’da buluşarak Jensen Huang ve Chris Malachowsky ile birlikte Nvidia’yı kurdu. Şirketin kurucu CTO’suydu. Priem on yıl boyunca Nvidia’nın CTO’su olarak kaldı ancak hisselerini nispeten erken sattı. İlk büyük meblağ, Nvidia’nın 1999’daki halka arzından kısa bir süre sonra bankaya yatırıldı ve geri kalanı 2006 yılına kadar tamamen elden çıkarıldı. Forbes’un mali rakamlarını hesaplayanlara göre, eğer Priem bugün tüm Nvidia hisselerini elinde tutsaydı serveti 70 milyar dolar olurdu. Dergi şu anki net servetinin 30 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor. Bununla birlikte, Rensselaer Politeknik Enstitüsü’ne inanılmaz derecede destek verdiği, eğitim kurumuna halka açık olarak 275 milyon dolar bağışladığı ve 360 ​​milyon dolarlık isimsiz bir bağıştan sorumlu olduğu söyleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir