Nvidia madencilik sektöründen çekiliyor

0

Nvidia madencilik

Kripto para piyasasında yaşanan düşüşün ardından, Nvidia madencilik sektöründen çekilme kararı aldı. Nvidia madencilik sektörü ile çok hızlı bir büyüme kaydetmişti.

Nvidia madencilik ekipmanları üretmeyecek

Kripto para madencilerine yönelik ürettiği ekran kartları ile hızlı bir büyüme kaydeden Nvidia, bu sektörden çekilme kararı aldı. Kripto para piyasasının en çok ilgi gördüğü Aralık 2017’de Nvidia yüzde 42 oranında büyüme yaşamıştı. Ancak kripto para piyasasında yaşanan düşüş ve Bitcon’in 20 bin dolar seviyesinden 6 bin dolara kadar gerilemesi Nvidia’nın satışlarını ciddi anlamda etkiledi. Şirketin hisseleri sadece bir haftada yüzde 8 oranında düşüş yaşadı.

Geçen yıl madencilik ekipmanları ile yüzde 68 büyüyen Nvidia, piyasadaki en önemli rakibi olan AMD’ye yetişmek için bu yönde bir karar almış olabilir. Geçtiğimiz çeyrekte AMD yüzde 100 oranında büyüme yaşayarak, donanım piyasasının yükselen yıldızı haline geldi.

Nvidia’nın madenciler için ekran kartı üretmekten vazgeçmesinin arkasında, satış hedeflerini tutturamamış olması yer alıyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde 100 milyon dolarlık ekran kartı satmayı hedefleyen şirket, 18 milyon dolarlık satış yapabildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>