Nvidia ve ARM soruşturmasını engelledi

0

Nvidia ve ARM

AB düzenleyicileri Nvidia ve ARM soruşturmasını engelledi. Bu sayede satın alımla ilgili yeni bir fırsat ortaya çıkıyor.

Nvidia ve ARM soruşturmasını geçici olarak durdurdu

AB antitröst düzenleyicileri, bir Avrupa Komisyonu dosyasına göre daha fazla bilgi bekledikleri için Nvidia’nın şimdiye kadarki en büyük çip anlaşması olan İngiliz çip tasarımcısı ARM teklifiyle ilgili soruşturmalarını geçici olarak durdurdu.

Avrupa Komisyonu, bir önceki son tarihi olan 25 Kasım’da soruşturmayı durdurdu. Şirketler, karantina kısıtlamaları ve personel sıkıntısı ile mücadele eden müşterilerden veri toplamaya çalıştıkları için COVID-19 pandemisinden bu yana bu tür gecikmeler yaygındı. Anlaşma, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun ARM’ın dünyanın en büyük grafik ve yapay zeka yongaları üreticisi Nvidia tarafından satın alınmasını engellemek için dava açmasıyla yaşandı. ABD’nin bu hamlesi, AB rekabet gözlemcisinin anlaşmanın fiyatları artırabileceği, seçenekleri ve yeniliği azaltabileceği konusunda uyarmasından iki ay sonra geldi.

İngiliz antitröst ajansı CMA, anlaşmayla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatacağını da söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>