Techinside Google News
Techinside Google News

Nvidia ve Jeff Bezos, insansı robot girişimi Figure AI’a yatırım yaptı

Teknoloji devi Nvidia ve Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, insansı robotlar geliştiren Figure AI adlı girişime yatırım yaptı.

Teknoloji devi Nvidia ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, insansı robot girişimi Figure AI’a yatırım yaptı. Figure AI, önceki dönemlerde Microsoft, ChatGPT, Sora ve Dall E gibi yapay zekaların arkasındaki OpenAI‘dan da yatırım almıştı.

İnsansı robot girişimlerine yönelik yatırımlar giderek artıyor. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve teknoloji devi Nvidia’nın, insan benzeri robotlar geliştiren Figure AI adlı girişime yatırım yaptığı bildiriliyor.

- Advertisement -

Figure AI, daha önce BMW ile yaptığı anlaşma ile otomobil üreticisinin ABD’deki fabrikası için insansı robotlar üretme taahhüdünde bulunmuştu. Aynı zamanda firma, Microsoft, ChatGPT, Sora ve Dall E gibi yapay zekaların arkasındaki OpenAI’dan da geçmiş dönemlerde yatırımlar almıştı. Şu anda Figure AI, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ön değerleme ile 675 milyon dolar topladığı bir finansman turunu tamamlamış durumda.

Bloomberg‘in haberine göre, Bezos‘un şirketi Explore Investments aracılığıyla 100 milyon dolar yatırım yaparken, Microsoft 95 milyon dolar, Nvidia ve Amazon’a bağlı bir fonun her biri de 50 milyon dolar yatırım yapmış durumda. Figure, insan benzeri robotlarıyla tehlikeli işleri üstlenebileceğini ve teknolojisinin işgücü eksikliğini hafifletmeye yardımcı olabileceğini vurguluyor. Ayrıca, bu robotların sürekli tekrar isteyen işler için de uygun olduğu belirtiliyor.

Figure için yatırım yapan sadece Bezos, Amazon, Nvidia, OpenAI ve Microsoft değil, aynı zamanda Intel’in risk sermayesi kolu 25 milyon dolar, LG Innotek 8,5 milyon dolar ve Samsung 5 milyon dolar taahhütte bulunmuş durumda. OpenAI, Figure’ü satın alma düşüncesinde olduğunu açıklarken 5 milyon dolarlık bir yatırım yapmış durumda. Bunun yanı sıra, çeşitli girişim şirketleri de yatırımcılar arasında yer alıyor.

Son dönemde yapay zekalı robot endüstrisi oldukça hareketli. OpenAI destekli robotik girişim 1X Technologies AS, bu yılın başlarında 100 milyon dolar yatırım topladı. Sanctuary AI, ev işlerini yapacak insansı bir robot olan Phoenix’i geliştiriyor. Tesla, Optimus adlı bir robot üzerinde çalışıyor ve Elon Musk bunu en önemli projelerinden biri olarak nitelendiriyor. Amazon’un desteklediği Agility Robotics, teknoloji devinin depolardan test aşamasında olan robotlara sahip. Yapay zeka sayesinde bu robotların daha fazla gelişmesi bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir