Techinside Google News
Techinside Google News

Nvidia yöneticileri değerlenen hisselerini elden çıkarıyor!

Nvidia yöneticileri hisselerini nakite çeviriyor, bu da yükselen hisse değerinin meyvelerini yalnızca yatırımcıların almayacağı anlamına geliyor.
- Advertisement -

Kaliforniya merkezli GPU devi Nvidia, geçen hafta piyasa değerinin 3.012 trilyon dolara yükseldiğini gördü ve bu da onu dünyanın en değerli şirketi olarak kısa süreliğine Apple’ın önüne ve Microsoft’tan sonra ikinci sıraya yerleştirdi.

AI patlaması, Nvidia’nın hisse senedi fiyatlarının 2024’te şu ana kadar yüzde 144, son 12 ayda ise yüzde 211 arttığını gördü. Yatırımcı sitesi Barron’s’a göre bir dizi Nvidia yöneticisi, hisselerinin bir kısmını satmak için bundan yararlanıyor.

Nvidia’nın mayıs ayı sonlarında yaptığı düzenleyici başvuruya atıfta bulunularak şirketin rock yıldızı CEO’su Jensen Huang’ın, tahmini değeri 650 milyon dolar olduğu söylenen 600.000’e kadar hisse satmayı seçtiği belirtiliyor.

O satma kararı alan tek kişi değil. CFO Colette Kress, operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Debora Shoquist ve dünya çapındaki saha operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Ajay Puri de aynı şekilde Nvidia hisselerinin bir kısmını satıyor.

Nvidia yöneticilerinin bu hamleleri, Nvidia hisselerinin geçen hafta ABD’de piyasaların kapanmasının ardından yürürlüğe giren 10’a 1 hisse bölünmesinden önce geldi.MarketWatch, şirket hisselerinin değerinin ilk işlemlerde düştüğünü bildirdi ve analistler, bölünmenin gelecekte Nvidia’nın hisselerini artırmasını bekliyor.

Şirketin hisse fiyatları rekor seviyelere çıkarken Nvidia yöneticilerinin bu fırsatı nakde çevirme fırsatını görmüş olması da mümkün.GPU üreticisi, Nisan ayında sona eren 2025 mali çeyreği için 26 milyar dolarlık rekor gelir bildirmesine rağmen, şirketin bu büyüme hızını sürdürmesi beklenmiyor, bu da bazı yatırımcıların ilgisini kaybetmesine neden olabilir


Finansal hizmetler şirketi Morningstar, Nvidia’nın mevcut mali yıl boyunca her çeyrekte yaklaşık 3 milyar dolar ek gelir artışı sağlamasını ve mali yıl 2026’da da çeyrekten çeyreğe büyümeye devam etmesini bekliyor. Bundan sonra ise “her yıl veri merkezinde düşük onlu yüzdelerde gelir artışı” öngörüyor.


Bu arada, Morgan Stanley’nin yatırımcı beklentilerinin AMD’nin yapay zeka işi için fazla yüksek olduğunu düşündüğü gerekçesiyle şirketin notunu düşürmesinin ardından, AMD hisseleri bugün erken işlemlerde değer kaybetti.

Analistler, “AMD’nin çekirdek pazarlarında giderek daha iyi konumlandığını görmeye devam ediyoruz; ancak ısrarla yüksek olan yapay zeka beklentileri, onların premium çarpanını haklı çıkarma yetenekleri konusunda bizi daha ihtiyatlı hale getiriyor.” diye yazdı.

Ancak Morgan Stanley, özel silikon alternatiflerinden farklı olarak AMD’nin GPU ürünleriyle Nvidia’nın birden fazla bulutta olma yeteneğini taklit edebileceğini ve bulut sağlayıcı müşterilerine satıcı bağımlılığından kaçınma yeteneği verebileceğini de belirtti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir