Nvidia’nın ARM’i satın almasına gelen ilk tepkiler

0

Nvidia ARM

Nvidia ARM’i satın almak için bir süredir görüşmelerde bulunuyor. Ancak ABD’de teknoloji devleri bu satın almaya karşı çıkıyor.

Nvidia ARM ile görüşmelerini sürdürüyor

Nvidia, ARM’i satın alarak en büyük rakiplerinden birini etkisiz hale getirmek istiyor. Bunun için yapılan görüşmelerin ardından Nvidia’nın ARM’i 40 milyar dolara satın aldığı duyurulmuştu.

Ancak bu anlaşma ARM’e sahip olan SoftBank Group ile Nvidia arasında yapılmıştı. Teknoloji devleri ise bu satın almaya karşı çıkıyor. Özellikle de Microosft, Qualcomm ve Google gibi devler, ARM’in Nvidia tarafından satın alınmasının rekabeti önleyeceğini belirtiyor.

Donanım dünyasında eli bir hayli güçlenecek olan Nvidia, diğer teknoloji şirketlerinin erişimini kısıtlayabilir. Bu tip antitröst tehditler kesin bir şekilde ortaya atıldığında, satın alımların iptal edildiğine daha önce şahit olmuştuk.

Nvidia ise geri adım atmayacak gibi görünüyor. Nvidia sözcüsü yaptığı açıklamada, ARM’in açık lisanslama modeliyle şeffaf ve işbirliğine dayalı bir strateji izleyeceklerini belirtti. Ayrıca ARM vizyonu ile yeni pazarlara açılabileceklerini de vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>