Techinside Google News
Techinside Google News

NVIDIA’nın yeni DGX süper bilgisayarı tamamen üretken yapay zeka odaklı

NVIDIA, Computex konuşmasında bir dizi duyuru yaptı. Bunlar arasında şirketin bir sonraki DGX süper bilgisayarıyla ilgili detaylar ilgi çekiyor
- Advertisement -

NVIDIA CEO’su Jensen Hiang, Computex konuşmasında bir dizi duyuru yaptı ve bunlar arasında şirketin bir sonraki DGX süper bilgisayarıyla ilgili detaylar yer aldı. DGX GH200 mimarisi, yüzlerce güçlü çipin tek bir GPU gibi hareket etmesini sağlayan bir imkan sunuyor. Endüstrinin açıkça nereye gittiği göz önüne aldığında, DGX GH200’ün büyük ölçüde şirketlere üretken yapay zeka modelleri geliştirmelerinde yardımcı olmak amacıyla tasarlandığını görmek şaşırttı.

Bu süper bilgisayar, 256 GH200 Grace Hopper süper çipinin tek bir GPU gibi çalışmasını sağlamak için yeni bir NVLink Anahtar Sistemi kullanıyor (her bir çipte Arm tabanlı bir Grace CPU ve bir H100 Tensor Core GPU bulunuyor). NVIDIA’ya göre bu, DGX GH200’ün 1 eksaflop performans sağlamasına ve 144 terabayt paylaşımlı belleğe sahip olmasına olanak tanıdı. Şirket, bu miktarın bir DGX A100 sisteminde bulunan belleğin neredeyse 500 katı olduğunu belirti.

Karşılaştırma yapılırsa, en son Top500 süper bilgisayar sıralamasında, Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndaki Frontier bilgisayarı, bilinen tek eksaskala sistem olarak yer almakta ve Linmark testinde neredeyse 1.2 eksaflop performans elde etmekte. Bu, ikinci sıradaki Japonya’nın Fugaku sisteminin zirve performansının iki katından fazla.

NVIDIA, etkileyici bir şekilde dünyanın en güçlü bilinen sistemiyle yan yana durabilecek bir süper bilgisayar geliştirdiğini iddia etmekte. (Meta, tamamlandığında iddia ettiği gibi dünyanın en hızlı AI süper bilgisayarını inşa etmekte). NVIDIA, DGX GH200’ün mimarisinin önceki nesile göre 10 kat daha fazla bant genişliği sunduğunu ve “tek bir GPU’yu programlamak kadar basit bir şekilde büyük bir AI süper bilgisayarının gücünü sağladığını” belirti.

DGX GH200 süper bilgisayar, Büyük Şirketlerin Dikkatini Çekiyor!

NVIDIA’nın süper bilgisayarı DGX GH200, bazı büyük şirketlerin ilgisini çekiyor. Google Cloud, Meta ve Microsoft gibi önde gelen şirketler, generatif yapay zeka iş yüklerini yönetme konusunda deney yapmak için bu süper bilgisayara erişim sağlamak istiyor. NVIDIA, DGX GH200’nün 2023 yılının sonuna kadar piyasada olacağını belirti.

NVIDIA ayrıca, kendi süper bilgisayarı Helios’u geliştirdi. Bu sistem, dört adet DGX GH200’ü bir araya getirerek güçlü bir yapı oluşturdu. Helios’un, yıl sonuna kadar çevrimiçi olarak hizmet vermeye planladı.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang, sunumunda generatif yapay zeka alanındaki diğer gelişmelerden de bahsetti. Oyunlar için geliştirilen NVIDIA Avatar Cloud Engine (ACE), geliştiricilerin konuşma, sohbet ve animasyon için özel yapay zeka modelleri oluşturmalarına olanak tanıyan bir hizmet olarak öne çıkıyor. ACE for Games, oynanamayan karakterlere gerçekçi kişiliklerle konuşma becerisi kazandırarak, sorulara gerçekçi yanıtlar verebilmelerini sağlıyor ve bu kişiliklerin gelişmesine olanak tanıdı.

DGX GH200 ve Helios gibi güçlü süper bilgisayarlar, yapay zeka alanında büyük bir atılım sağlayarak şirketlerin daha gelişmiş ve karmaşık iş yüklerini yönetmelerine yardımcı olacak. Önümüzdeki aylarda bu yeni teknolojilerin etkilerini ve kullanım alanlarını göreceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir