NYPD robot köpek Spot sözleşmesini feshetti

0

NYPD robot köpek Spot

NYPD robot köpek Spot için imzaladığı sözleşmeyi feshetti. Spot’un ırkçı ve mahremiyeti önleyici şekilde kullanıldığı iddia edildi.

NYPD robot köpek Spot için sözleşmeyi sonlandırdı

Bölge sakinleri ve politikacıların tepkisinin ardından, New York Polis Departmanı artık Spot robot köpeği kullanmayacak. NYPD, New York Times’a verdiği demeçte, cihazın kira kontratının iptal edildiğini ve Boston Dynamics’e iade edileceğini söyledi.

NYPD bu yılın Ağustos ayına kadar Spot’u test etmeyi planlıyordu. Özellikle de insanların can güvenliği olduğu görevlerde Spot için fütüristik yardımcı olarak planlanıyordu. NYPD istihbarat ve terörle mücadele komiseri yardımcısı John Miller, Boston Dynamics ile yapılan sözleşmenin fesh edildiğini duyurdu. Gerekçe olarak ise robotun ırk ve gözetleme konusunda uygunsuz bir şekilde kullanılması gösterildi. Bu da robotu adeta hedef haline getirdi.

Boston Dynamics, Spot robotu kiralamak için 94 bin dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. Boston Dynamics yöneticisi Michael Perry, , dünya çapında sahada yaklaşık 500 Spot’un çoğunun kamu hizmeti şirketleri tarafından, şantiyelerde veya tehlikeli durumları içeren diğer ticari ortamlarda kullanıldığını söyledi. Robotlardan sadece dördünün polis departmanları tarafından kullanıldığını belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>