Techinside Google News
Techinside Google News

O2 rekor fiyata alınabilir

İngiliz mobil operatör O2, Hong Kong'un en zengin adamı tarafından rekor fiyata satın alınabilinir.
- Advertisement -

o2Hong Kong’un en zengin adamı Li Ka-shing‘in sahibi olduğu Hutchison Whampoa’dan gelen bilgilere göre şirket, İngiltere’nin önde gelen mobil operatörü o2’yi satın almayı planlıyor. Bahsi geçen miktar ise 10.25 milyar pound, yani 15 milyar dolar. Bu da deniz aşırı ülkeler arasında yapılan satışlar için gerçek bir rekor manası taşıyor.

Bu esnada İngiltere’nin üç ayrı mobil telefon ağının sahibi ise 9.25 milyar pound ödemeye hazır. Anlaşmanın sonrasında ise ekstradan 1 milyon pound bedel daha ödenebilir. Öte yandan ülkenin kablosuz pazarının lideri EE’nin BT Group Plc. tarafından satın alınma olasılığı ise daha küçük çaplı hizmet sağlayıcılarına nasıl rakebet edebileceklerini düşündürüyor. O2’nun, BT ile bir araya gelmeyi planladığı, ancak marketin tekelinin EE’i seçmesiyle geri çekildiği de not düşülüyor.

Anlaşma Avrupa Komisyonu‘nun antitröst yasası sebebiyle yapacağı araştırmalar neticesinde tahmini olarak ancak 2016’nın ortalarında tamamlanacak.

Asya kıtasının önde gelen zengini Li Ka-shing, son dönemde imparatorluğunu baştan sona yeniden düzenlemeye çalışıyor ve bir yandan da telekomümikasyon pazarı için Avrupa’ya adım atıyor. Ünlü ismin sahibi olduğu iki büyük şirket, Cheung Kong Holdings Ltd. ve Hutchinson Whampoa‘nın birleşmesiyle birlikte bir yandan da gayrımenkul işine girileceği söylenmekte. Hatta yapılan duyuruya göre İngiliz Eversholt Rail Group için en az 1.03 milyar pound hazır edilmiş bile.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir