Obama yapay zeka konusunda uyardı

0

Beyaz Saray’ın yayınladığı yeni bir rapor, yapay zeka konusundaki endişeleri ve tartışmaları yeniden gündeme taşıyacak gibi görünüyor.

“Artificial Intelligence, Automation, and the Economy” adını taşıyan rapor, yapay zekanın yakın gelecekte çok sayıda ABD’li vatandaşı işinden edeceğini ve ülkede önemli bir işsizlik sorunu yaşanacağını vurguluyor.

Rapor, yapay zeka sayesinde ulaşılacak otomasyonun üretim etkinliğinde önemli bir gelişim sağlayacağını ama taksici, garson, kasiyer, temizlikçi, şoför, kurye gibi düşük eğitimli çalışanların giderek daha zor iş bulmasına neden olacağını ve işsizlik oranının artacağını da tespit ediyor.

Beyaz Saray’ın hesaplarına göre, sadece ABD’de 2,2 milyon ile 3,1 milyon kişi ilk aşamada, yapay zeka yüzünden işlerini kaybedecek.

Kısa süre önce dev Japon yatırım şirketi SoftBank ABD’de 50 milyar dolarlık teknoloji yatırımı yapacağını açıklamıştı ki, bu gelişme de medyada, pek çok sektörde insan gücüne ihtiyacı ortadan kaldıracak teknolojik gelişmeleri beraberinde getireceği endişesiyle yoğun olarak tartışılmıştı.

Bir diğer deyişle ABD şu anda, yapay zeka ve teknolojik gelişimler nedeniyle ağır bir işsizlik tehlikesi ile yüzleştiğini  resmen kabul etmiş bulunuyor. Çözüm için yapılacakları ise Obama yönetimi değil, birkaç hafta sonra koltuğa oturacak Trump tartışacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>